Na stadionu pražské Dukly tak nedávno vybojovali prvenství. Novým mistrům České republiky v požárním sportu se tak poštěstilo potěžkat pohár. „Nezávodíme jen pro pohár, bojujeme hlavně o čest,“ říká vedoucí desetičlenného družstva Aleš Prudil.

Pod jeho taktovkou musí parta kamarádů zdolat tři disciplíny. V běhu přes překážky na sto metrů závodníci excelují. „Náš Jakub Pěkný obhájil mistra republiky z loňska, což se mu podařilo jako druhému v historii tohoto klání. Ze zhruba sto padesáti závodníků doběhl jediný pod šestnáct vteřin,“ popisuje Prudil s tím, že Pěkný je držitelem národního rekordu, letos jej však nepřekonal.

Běh s nástrahami v podobě bariéry, kladiny a úkolů spojit hadice a připojit je k rozdělovači střídá další disciplína. Je jí štafeta čtyřikrát sto metrů s překážkami, kdy se vystřídá několik sportovců. Kvůli drobnému pochybení dobíhá Horní Poříčí do cíle jako třetí. „Nejnáročnější je však požární útok. Do něj se pustí sedm chlapů, kteří musí v jednom okamžiku makat na sto procent,“ dodá třiatřicetiletý Prudil. V této disciplíně končí hasiči na osmé příčce.

Podle Prudila pomáhá závodníkům pokřik, a to před každou disciplínou i při ní. „Pokřik nás nabudí a vyvolá v nás bojového ducha. Hlavně ale musíme táhnout za jeden provaz,“ míní muž.

Na mistrovství trénují hasiči většinou sólo, jen požární útok trénují před mistrovstvím společně. Sjíždí různé stovkařské závody. V Praze zvítězili mezi patnácti týmy z celé republiky, bojovali za Jihomoravský kraj. „Vítězi jsme se stali po sečtení bodů z jednotlivých disciplín,“ podotýká Prudil. Mužstvo, ve kterém rodákům z Horního Poříčí pomáhaly spřízněné duše z Letovic, Svitavska a dalších míst, se mistrovství účastnilo pojedenácté. Závodníci mají na kontě už osm medailí, dvě z nich jsou zlaté.