Při vzniku dobrovolného hasičského sboru v Zábludově se k hasičům přihlásilo asi dvacet členů a patnáct přisluhujících. Tehdy zábludovští hasiči koupili také čtyřkolovou stříkačku s příslušenství za dva tisíce čtyři sta korun. Krátce poté však přišla 1. světová válka. „Většina mužů narukovala do armády, takže sbor dobrovolných hasičů se udržel tak tak. Stříkačka byla uchována na soukromém statku," píše se na webu Zábludova.

Požár lesa

Přes těžké začátky se ale Sbor dobrovolných hasičů v Zábludově udržel až do dnes. „Nyní má hasičský sbor sedmnáct aktivních členů a šest zasloužilých členů, což jsou členové, kteří mají už více než pětapadesát let," řekl předseda osadního výboru Zábludova Ivo Skoupý.

K hasičům také neodmyslitelně patří i hasičská technika. „Máme auto značky Tatra, která byla původně armádním vozidlem a potom byla přestavěna pro hasičské účely. Dále máme stříkačku, která je už standardním vybavením hasičských sborů a samozřejmě také hasičské obleky a další vybavení," vyjmenoval Skoupý.

Poslední velký zásah, při kterém zábludovští hasiči pomáhali byl podle něj hořící les nad Letovicemi. „Bylo to v předminulém roce, tehdy jsme při zásahu vypomáhali profesionálním hasičům," přiblížil Skoupý.

Nyní už podle něj Zábludovští připravují oslavy stého výročí založení sboru. „Přesný harmonogram ještě nemáme, ale na druhou polovinu července plánujeme ukázky činnosti hasičského sboru, ukázky techniky, společné hasičské cvičení s okolními hasičskými sbory, ale i přiblížení historie hasičského sboru veřejnosti," dodal předseda osadního výboru.