Vodu hadicemi dopravili z Dolních Louček až do třiašedesát kilometrů a šest set čtyřicet metrů vzdálených Devíti Skal. O část tratě se postarali také hasiči z Kunštátu.

„Na překonání rekordu se podílelo tři a půl tisíce dobrovolných hasičů. Každá jednotka měla na starost určitou část. I my jsme obstarávali nemalý úsek trati. Dvanáct našich mužů dovedlo vodu vzdáleností osm set metrů,“ přiblížil velitel Sboru Dobrovolných hasičů z Kunštátu Pavel Peterka.

Šest hodin, čtyřicet hadic

Aby se udatným mužům v uniformách podařilo zdolat světový rekord, museli vodu hadicemi přepravovat více než šest hodin. Kunštátští hasiči vodu na svém úseku přiblížili pomocí čtyřiceti hadic. „Ze všech sborů jsme měli na starost druhou největší část trasy, čtyřicet hadic po dvaceti metrech,“ doplnil Peterka.

Překonání světového rekordu není pro dobrovolné hasiče jenom hra. Natrénují si při něm totiž metodu zásahu využitelnou hlavně při požárech v náročných terénech. „Pro naše muže to byla určitě dobrá zkušenost. Procvičí se a neocenitelná je také spolupráce s dalšími družstvy,“ pochvaloval si hasič.

Nacvičování metody dálkové přepravy vody, při které se na jednom místě voda nasaje a pak se hadicemi pomocí strojů dopraví až na desítky kilometrů vzdálený cíl, hasiči můžou zúročit třeba při požárech staveb na odlehlých a nedostupných místech. „Dálková přeprava vody se využila například, když před několika lety začal hořet hrad Perštejn. Leží totiž na kopci, na kterém žádná voda není dostupná a cisterny nemohly projet hradní bránou,“ vzpomínal Peterka.