V blízkosti blanenského zámku museli v pátek hasiči zlikvidovat bzučící hrozen včelího roje. Ten se usadil před vchodem ve výšce patnácti metrů. V posledních dnech to nebyl zdaleka první případ, kdy včelí roj zaměstnal záchranáře na Blanensku. „Při nástupu léta a teplých dnů opouští včely často úly a rojí se. Hledají nová působiště,“ vysvětlil včelař Jindřich Kolář z Benešova

V květnu si na Blanensku včelí roj vyžádal příjezd hasičů hned třikrát. Kromě Blanska krotili rozdivočelý hmyz také v Letovicích a Boskovicích. „K zásahu jsme vyjeli do letovické zámecké zahrady, kde se velký včelí roj usadil v puklině ve zdi,“ přiblížil velitel družstva boskovických hasičů Luděk Parák.

V Boskovicích se včely usadily zase na stromě v Bílkové ulici ve výšce zhruba šesti metrů. Záchranáři dostali hlášení, že v blízkosti roje je dítě, které je alergické na štípnutí včelou. „Vše naštěstí dopadlo dobře. Včelí roj se hasičům podařilo odchytit. Pro člověka, který je alergický na bodnutí hmyzem, může jít v takových případech o život,“ doplnil k zásahu mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Haid.

Stejné nebezpečí podle něj představují nejen včely.„V pátek zasahovali hasiči v Adamově. Tam pro změnu měli práci s hnízdem sršňů, které si postavily hnízdo v bytovce,“ dodal Haid.

Pro chování včel v těchto teplých dnech mají včelaři vysvětlení. Podle nich dochází v jednotlivých úlech k obnově včelstva. „Po určité době dojde k vytvoření nového matečníku. Jinými slovy, stará matka předává žezlo své nástupkyni. Po té i se svým rojem z úlu vyletí,“ přiblížil chování včel Jindřich Kolář, s tím že tyto změny přinášejí včelařům nemalé problémy, protože roj si na svou cestu vezme spoustu medu.

„Včelař si proto svoje úly pravidelně kontroluje a pokud najde nový matečník, tak ho vyřízne. Ale pokud má větší množství včelstev, tak je to umění vše uhlídat,“ přiblížil jedno z možných řešení Jindřich Kolář .

V případě, že člověk narazí na včelí roj, měl by v prvé řadě zachovat klid a nesnažit se ho zlikvidovat vlastními silami. Pokud tedy ovšem není včelař. „Důležité je zachovat chladnou hlavu a roj zbytečně nerozdráždit,“ řekl velitel boskovických hasičů Luděk Parák.

V situaci, kdy se člověk kontaktu se včelím rojem a žihadly nevyhne, měl byl co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. „Jakmile začne léto, vyjíždí zdravotníci k lidem, které štípnuly včely nebo vosy, mnohem častěji,“ řekla mluvčí Záchranného sboru Jihomoravského kraje Barbora Zuchová s tím, že nejvíc jsou ohroženi alergici.

S včelím rojem má své zkušenosti i Eva Nečasová z Blanska. Metrový mrak ve výšce dvou metrů od země se před časem řítil přímo na ni. Rozvaha a klidné chování ženu zachránilo. „Opalovala jsem se a najednou jsem uslyšela šílený zvuk, jako když nade mnou letí vrtulník,“ zavzpomínala na nepříjemný zážitek žena.