Montáž elektrického navijáku na cisternový automobil nebo člun pro případné zásahy na Olšovci, největším rybníku Blanenska. To si letos mohli dovolit jedovničtí dobrovolní hasiči. Díky dotacím od Jihomoravského kraje. Sbory dobrovolných hasičů na Blanensku by se bez nich obešly jen stěží.

„V obou případech šlo o investice, na které jsme se chystali dlouho. Jsme rádi za každou korunu, bez krajských dotací bychom měli problémy. Vedení městysu se nám sice snaží vycházet vstříc, ale je pochopitelné, že nemá peněz nazbyt," uvědomuje si velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Jedovnice Michal Prause.

To potvrdil i starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl. „Snažíme se hasičům přes rok různě přispívat, ale za dotace jsme samozřejmě vděční," řekl starosta.

Hasiči s penězi z kraje zacházejí různě. „My za poslední příspěvek nakoupíme oblečení pro zásahovou jednotku. Její členové totiž musí k zásahům jezdit třeba ve dvanáct let starém, i když to je spíše výjimka. Největší nedostatek spočívá v opotřebovanosti reflexních prvků, bez kterých se hasiči neobejdou. Dále koupíme ještě pár kusů bot a přileb," vyjmenoval velitel sboru dobrovolných hasičů ze Svitávky Rudolf Bartoněk.

Naposledy schválila Rada Jihomoravského kraje dotaci v celkové výši dvanácti a půl milionu korun minulý čtvrtek. „Jedná se o peníze ze státního rozpočtu. Příspěvky sborům v kraji posíláme každý rok. Tentokrát se ale jednalo o docela výjimečné navýšení, kterým jsme reagovali na velký počet různých žádostí. Peníze jsme rozeslali do několika desítek obcí," řekla mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Na Blanensku se jednalo o podporu čtyřiadvaceti sborům.

Všichni stejně

Až na výjimky dostala každá z nich stejně, devětasedmdesát tisíc korun. Často šlo o malé obce. „My chceme koupit radiostanici do auta, motorové kalové čerpadlo a pilu. Toto vybavení využijeme především při prudkých větrech nebo větších deštích. Na boj s ohněm jsme připravení dobře," podotkl velitel Sboru dobrovolných hasičů Senetářov Milan Musil.

Peníze potřebují Senetářovští neustále. „Využíváme každé možnosti požádat o nějakou dotaci. Jsme v malé obci, jejíž rozpočet je samozřejmě omezený. Dá se říct, že bez krajských příspěvků si nekoupíme skoro nic," potvrdil Musil.

V Okrouhlé se rozhodli všechny letošní dotace spojit v jednu. „Přispěje obec a navíc prodáme starý devítimístný vůz pro přepravu lidí. Doufáme, že dohromady naspoříme přibližně půl milionu korun, za které koupíme auto nové. Plně vybavené. S ním budeme při zásazích daleko operativnější, dosud jsme museli vyjet k zásahu hned s několika vozy najednou," připomněl náměstek starosty tamních dobrovolných hasičů Petr Kužel.

Trochu jiným způsobem se vydají dobrovolní hasiči z Petrovic. „Dodatečná dotace nám umožní vylepšit práci s dětmi. Snažili jsme se o tyto peníze už několikrát, proto jsem moc rád, že to nakonec přeci jen vyšlo a zástupci kraje nám vyhověli. Hlavní investicí bude nákup nového dataprojektoru a promítacího plátna, které využijeme při různých přednáškách a workshopech," vylíčil starosta tamních dobrovolných hasičů Antonín Filouš.