„Požární stanice je v nevyhovujícím stavu. Nejenom že máme garáže pouze na dvě auta, ale také nám chybí sociální zázemí,“ vysvětluje starosta Benešova Antonín Rus.

Na nové prostory možná přispěje i Evropská unie. Benešovští totiž zažádali o dotaci na úpravu okolí kostela, kam spadá i sídlo dobrovolných hasičů. Z dvanácti milionů korun by jim připadly čtyři. Pokud obec dotaci z evropských fondů nedostane, postaví novou hasičskou základnu a vlastní náklady.

Do nové budovy by se kromě tří garáží pro techniku měly vejít také šatny a sociální zázemí pro hasiče a rovněž klubovna.
„Starou budovu nemá cenu opravovat, musíme postavit novou. Potřebujeme například klubovnu, kde bychom mohli dělat školení a kurzy pro děti,“ vysvětlil velitel dobrovolného hasičského sboru Pavol Herda.

Se stavbou chtějí v Benešově začít už letos. Do konce roku by měla stát hrubá stavba, kde hasičská technika přezimuje. „Ačkoli máme dobrovolný sbor, vybavení hasičů je na profesionální úrovni. Potřebujeme pro ně odpovídající zázemí,“ doplnil Rus.

Benešovští hasiči vyjíždějí hlavně k technickým zásahům, kdy je třeba odstranit například padlé stromy ze silnice. K požárům vyjíždí jen několikrát do roka.

Petra Havlíková