Devítičlenné družstvo mělo v soutěži jedenáct protivníků z České republiky a jednoho ze Slovenska. Z Jihomoravského kraje bylo ale jediné. „Největšími soupeři pro nás byly týmy z Prahy a Třince. Ty jsou opravdu dobré a šlapaly nám na paty," připustil vedoucí družstva a velitel zásahu Zdeněk Krejčí.

Jeho tým ale zvítězil na celé čáře. Navíc patří k dlouhodobým favoritům soutěže, prvenství získal už předloni.

Na soutěž se připravovat moc nemusí. „V podstatě celoročně trénujeme zásahy, na stanici si vozíme vraky, ty různě převracíme a vyprošťujeme figuranty, které nám dělají kolegové," vylíčil Krejčí.

Doplnil, že se akorát před soutěží několikrát sejdou se zdravotníky a domlouvají se na taktice a spolupráci. Soutěž v Rokycanech je totiž jediná v republice, kde závodí společně.

Každé soutěžní družstvo na soutěži zasahuje u simulované nehody podle předem neznámého a pro každý tým odlišného scénáře. V co nejkratším čase musí dokonale zvládnout situaci, vyprostit zraněné, zamezit vzniku požáru nebo úniku kapalin a zraněným poskytnout první pomoc.

Každý má při zásahu svou roli, které se jednotlivým složkám záchranného týmu hodnotí zvlášť. Hasičům taktika a technika provedení, zdravotníkům ošetření zraněných. Nakonec dostávají i společné hodnocení za celý zákrok.