Krokem musí projíždět boskovičtí hasiči s velikou cisternou těsnými uličkami v horní části židovské čtvrti. „Na místo se ale dostat musíme. Zatím se to vždycky podařilo včas, i když musíme někdy vyrazit také po lesních cestách do kopců, kde je třeba dát pozor, abychom naše mašiny nepoškodili,“ sdělil velitel boskovické požární stanice Bohumír Dvořáček. Upozornil i na to, že nástrahy číhají na požárníky často na silnicích a ve městech.

„Potkáváme neukázněné řidiče, kteří nerespektují naše právo přednostní jízdy. Chtějí nás dokonce předjíždět, závodí s námi,“ popsal Dvořáček. Jakmile se posádka dostane do města, třeba do Boskovic, nemá ještě vyhráno. Musí totiž překonat ulice zaskládané zaparkovanými auty. „Problémy jsou v ulici Komenského u osmipodlažního bytového domu. Tam bychom při požáru museli nasadit výškovou techniku. Kvůli stojícím autům bychom se ale blízko k domu nedostali. Podobná situace je ještě v ulicích Pod Oborou nebo Hybešově,“ vyjmenoval hasič.

Za pravdu mu dal Mojmír Richtr z požární stanice Blansko. Podle něj nejsou některé stavby z minulých dob přizpůsobeny pro příjezd záchranářů. „Kromě toho, že bývají bytové domy zaskládané auty, bývá tam i měkký terén, na který nemůžeme umístit nadměrnou techniku,“ doplnil Richtr. Podle něj však hasiče nejčastěji brzdí řidiči na státní silnici I/43. „Tato silnice je úzká a přetížená. Proplétáme se tam mezi auty,“ upozornil.

Blanenští hasiči si musí umět poradit i v Moravském krase. Musí počítat s tím, že budou zachraňovat v hlubokých lesích. V takovém případě potřebují pomoc dobrovolných hasičů. „Těžký materiál totiž potřebujeme dostat pomocí lan a kladky do přírody. Podle závažnosti situace jsme tam připraveni postavit i stan nouzového přežití,“ nastínil Richtr. Chráněná krajinná oblast chystá hasičům i jiná úskalí. Silničáři tam totiž v zimě nemohou vozovky ošetřit solí. Požárníci tak musí počítat se zdržením na zledovatělé cestě.

I členové týmu zdravotnické záchranné služby musí být hbití. „Obtížné jsou zásahy v přírodě, kdy musíme překonat kopce nebo skály. Vždycky si ale nějak poradíme,“ řekl vedoucí zdravotnické záchranné služby Blanenska Petr Hlavinka.

Záchranka se zdrží nejvíc u nemocnice

Podle něj však nastává největší problém při výjezdu sanity z blanenské nemocnice a pak při jejím návratu. „Cestu přímo u nemocnice nám blokují zaparkovaná auta. Nejhorší je to v ulici Karla Hynka Máchy. Zdržíme se tam i dvě minuty. Jde o dlouhodobý problém, který už měla vyřešit spousta různých variant. Dosud se ale nic nestalo,“ upozornil Hlavinka.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové by měla být neúnosná situace u nemocnice v Blansku brzy vyřešená. „Tato ulice je úzká a ještě k tomu tam parkují lidé. Problém vyřeší v září rekonstrukce. Při stavbě tam budou dohlížet policisté, aby byl zajištěn bezproblémový průjezd záchranky,“ uvedla Šebková. I ona tvrdí, že práci hasičům i lékařům znesnadňují nesprávným parkováním řidiči. Kromě nemocnice zmínila blanenskou ulici Salmovu, která je riziková. „Policisté řeší tyto problémy na místě při běžné kontrole. Stejně tak strážníci ve všech městech na Blanensku,“ dodala.

O zdraví návštěvníků Červené zahrady měli obavy Boskovičtí. Proto vyznačili v létě žlutou čarou zákaz parkování v zatáčce blízko vjezdu do areálu. „Koupaliště bylo hodně navštěvované a lidé parkovali, kde se dalo. I dodávka by tu měla s průjezdem potíže. Proto zde strážníci nechali vyznačit nový zákaz stání,“ přiblížil za Služby Boskovice Bohumil Feruga.