Počítání pH roztoků pomocí logaritmu. Co to je disociace kyselin a disociační konstanta? Spousta vzorců a pouček, které se měly ve školy učit až za pár let. Kateřina Hudcová a Markéta Nečasová z kvarty B blanenského gymnázia si musely nacpat do hlav nové pojmy z fyziky, chemie a biologie.

Dostaly se totiž do šestičlenného reprezentačního týmu, který nedávno poprvé bojoval o medaile na mezinárodní Olympiádě mladých vědců v jihoafrickém Durbanu. V českém družstvu bylo pět dívek a jeden chlapec.

Česká výprava se sice vrátila jen s jednou bronzovou medailí, kterou získala studentka z Brna, přesto ostudu v konkurenci dvaačtyřiceti zemí rozhodně neudělala. „Pořadatelé vyhlašovali v jednotlivých disciplínách vždy jen prvních sedm. Vlastně ani nevíme, jak jsme dopadly. Ale i kdybych skončila poslední, tak mi to nevadí. Vždyť tam byli vybraní studenti z celého světa,“ poznamenala s úsměvem patnáctiletá Markéta Nečasová z Blanska.

Olympiádu nakonec ovládli Číňané. „Jenže oni měli na přípravu celý rok, my zhruba měsíc. A to se ještě čtrnáct dní před odletem nevědělo, jestli vůbec vyrazíme,“ dodala Kateřina Hudcová.

Látka z posledního ročníku

Měsíc před odletem se s profesory blanenského gymnázia snažily co nejlépe připravit. „Bylo to složité. Protože podle zadání organizátorů jsme musely zvládnout i látku, co se vyučuje až v posledním ročníku na gymnáziu,“ upřesnila Nečasová s tím, že se zadáním v angličtině jim na místě pomohli překladatelé. „Největší mezery jsme asi měly ve fyzice,“ podotkla Kateřina Hudcová.

Na olympiádě se dívky z blanenského gymnázia musely popasovat nejprve s třiceti testovými otázkami z fyziky, chemie a biologie. Poté následovalo řešení teoretických úkolů ze stejných oborů a závěrečný experiment. „Trému jsem moc neměla. Jestli získám nějakou medaili, to jsem upřímně moc neřešila. Na přípravu jsme neměly moc času a nových věcí bylo opravdu hodně,“ poznamenala Hudcová.

Pláž i safari

V Jihoafrické republice strávili mladí vědci bezmála deset dní. Vypravili se také do akvaparku s velkým podmořským akváriem, na pláž a také na safari. „Afrika je krásná. Mentalita lidí je tam ale prostě jiná,“ řekla Kateřina Hudcová, která v budoucnu zvažuje studium medicíny. „Já ještě nevím, co bych chtěla dělat. Ve škole mě baví matematika a čeština. Musím ale určitě zamakat na angličtině. Na olympiádě mluvili ostatní studenti z jiných zemí o dost líp,“ uzavřela Markéta Nečasová.

Na příští mezinárodní Olympiádě mladých vědců však obě děvčata z blanenského gymnázia budou chybět. Věková hranice účastníků je totiž šestnáct let.