„Chtěli jsme uspořádat nějakou zajímavou akci pro studenty ruštiny, včetně zájezdu. Na Ukrajině se rusky pořád hodně mluví a navíc je s ní Blansko spojené historií dřevěného kostelíka, který sem převezl památkový ústav ve třicátých letech minulého století," popisuje nápad Dana Fránková, která na gymnáziu učí kromě ruštiny i němčinu a dějepis. „Rozhodli jsme se tyto souvislosti spojit a jet na Ukrajinu zkoumat historii blanenského kostelíka," dodává.

Akci začali plánovat v lednu. „Mezi dubnem a červnem jsme pak vybrali děti, především ruštináře, které měly o účast na projektu zájem. Rozdělili jsme je do skupin na historiky, regionalisty, přírodovědce a čtenáře. Všichni dostali svoje úkoly," říká o začátku prací Fránková.

V posledním červnovém týdnu účastníci projektu navštívili kromě kostelíka v Blansku i další dvě stavby s podobným osudem v Dobříkově a v Hradci Králové. Z návštěv si odnesli cenné informace a začali se chystat na zářijovou expedici na Podkarpatskou Rus.

Na cestu se vypravili sedmnáctého září. „Dali jsme si za úkol najít místo, kde kostelík před stěhováním stál. Věděli jsme jenom, že to bylo ve vesnici Nižní Seliště. Na místě jsme proto oslovili tamní lidi a ti nás nasměrovali," popisuje pátrání učitelka. Jak se ale ukázalo, poslali je špatným směrem. Pomohla jim až paní, kterou potkali u nového kostela. „Podle starých fotek jsme věděli, že stál někde na kopci. To nám paní potvrdila a poslala nás ke kříži, který na kopečku poblíž stál. Jak jsme pak při podrobném zkoumání fotek zjistili, byl tam už i za dob kostelíka," mluví o objevu Fránková.

Po návratu studenti připravili dvě prezentace, na kterých návštěvníkům přednášek popsali svoje poznatky a zážitky. „Myslím, že se studenti přesvědčili o tom, že pátrání v historii může stát za to. Podívali se na zajímavá místa, získali spoustu znalostí a stmelili se jako tým," myslí si Fránková.

ONDŘEJ EKL