„Přesto, že studenti boskovického gymnázia neměli dříve hudební výchovu, Miluše Kleinová tam založila roku 1986 pěvecký sbor. Dala na přání své vnučky. Tento nápad přivítal i tehdejší ředitel,“ přiblížila vznik Noty jedna ze sbormistrů Lenka Bařinková. Od té doby se ve sboru vystřídal bezpočet mladých zpěváků. Některé z nich uslyší lidé tuto sobotu na koncertě.

Hlasy studentů si pohrávají s klasickými skladbami od renesance až po dvacáté století. „Pouštíme se do upravených lidových písní, spirituálů, ale i populární hudby,“ popsala Bařinková, která převzala otěže od zakladatelky Noty.

Sbor má přibližně pětačtyřicet lidí. Ti trénují jednou týdně, na podzim a na jaře se vydávají ještě na několikadenní soustředění. Nota však nezpívá jen na domácí půdě, má za sebou vystoupení také ve Skotsku, Rusku, Německu, Rakousku, Itálii či Francii. Sbor se může navíc pochlubit spoustou cen. „Uspěli jsme ve vyhlášené soutěži Gymnasia cantant, kde jsme třikrát dosáhli na zlaté pásmo, dvakrát na stříbrné. Obstáli jsme tehdy v těžké konkurenci,“ líčí Bařinková. Podle ní byla Nota jediným soutěžícím sborem z menšího města. I tak se mezi ostatními spolky z celé České republiky prozpívala na přední místa.

Oslava pětadvacetiletého výročí začne v sobotu ve tři hodiny odpoledne v boskovické sokolovně. „Lidé se mohou těšit na koncert Noty, ale také jejích bývalých členů, kteří se věnují muzice,“ sdělila Bařinková s tím, že vystoupí třeba šéfdirigent Městského divadla v Brně Ondřej Tajovský, člen sboru opery Janáčkova divadla Martin Pavlíček či ředitel základní umělecké školy v Tišnově Tomáš Zouhar, který hraje také v cimbálce. Chybět nebude ani zakladatelka sboru.