„Je to dost namáhavá práce. Na odstranění barev máme sice speciální přípravek, ale i s ním jde barva těžko dolů. Kolikrát sprejeři na vagonu přemalují důležité údaje, které musíme pak obnovovat. Samozřejmě se mi počmárané vlaky a okolí trati nelíbí. To nemá s uměním nic společného, je to obyčejné vandalství,“ řekl Deníku Rovnost muž.

Mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová uvedla, že na zmíněné trati zatím železničáři evidují jen lokální poškození. „Postupně se je snažíme odstraňovat,“ informovala. Jedno rozsáhlé graffiti nechali železničáři nedávno odstranit například v železniční stanici Adamov zastávka.

Okolí nově opravené trati sice policisté monitorují, ale chytit sprejery přímo při činu se jim podaří zřídka. Přesto se v uplynulých dnech na ně usmálo štěstí, když poblíž Blansku zadrželi šestadvacetiletého muže z Vyškovska. Při sprejování si svítil baterkou. „Přiznal se i k další trestné činnosti v okolí. Policistům dobrovolně ukázal snímky svých sprejerských výtvorů v mobilním telefonu. Zodpovídá se z přečinu poškození cizí věci,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle Nely Eberl Friebové se na plochách, kde je to možné, snaží železničáři jejich poškození přecházet takzvaným řízeným graffiti. Ve spolupráci s obcemi a místními umělci. „Spolupracujeme se spolkem Barvou proti šedi, kdy nabídneme plochy podchodů a spolek navrhne streetartovou výzdobu, která akcentuje kulturní nebo zeměpisné tradice. Nově je tímto způsobem vyzdoben podchod pro pěší v zastávce Bílovice nad Svitavou a připravujeme také výzdobu podchodu v zastávce Blansko město,“ upřesnila mluvčí Správy železnic.

Část sprejery poničených ploch nechá Správa železnic očistit. Na snímku odstraňování graffiti ve stanici Adamov zastávka. | Video: Deník/Jan Charvát

Se sprejery má bohaté zkušenosti také strojvedoucí Vladimír Farský z Boskovic na Blanensku. V řízeném graffiti vidí jednu z mála možností, jak některé plochy před vandaly ochránit. „Líbí se mi, jak jsou vymalované podchody v Blansku nebo Bílovicích nad Svitavou. U nás v Boskovicích děti z umělecké školy vyzdobily opěrnou zeď kolem chodníku v Pilském údolí. Je to mnohem hezčí než nějaké klikiháky a podivné nápisy od vandalů,“ uvedl muž.

S řízeným graffiti pracují také v Adamově, kde nyní místní vyzdobili jeden z podjezdů pod tratí regionálními motivy. Později přijdou na řadu podchody na nástupiště a další plochy. „Všechny graffiťáky nejde házet do jednoho pytle a dívat se na ně jen jako na vandaly. Se zástupci této komunity jsme v kontaktu už delší dobu, ve městě jsme jim nabídli několik vyhrazených ploch, kde tvoří. Výzdoba regionálními motivy se nám v minulosti osvědčila. Dřív nebo později by nové plochy stejně někdo počmáral podpisy sprejem. Když na nich bude nějaký domluvený motiv, je to cesta, jak je ochránit,“ řekl adamovský starosta Roman Pilát.