Letos to bude čtyřicet let, co nastoupil do čela Kořence. A vyjma pěti let, které vedl na plný úvazek sousední Benešov, v něm zůstal dodnes. Jinak úřadoval při zaměstnání v zemědělském družstvu, později v částečném důchodě. „Už bych ale rád, aby to za mě v Kořenci někdo přebral. Připravuji se na to. Nechci mladým zabírat místo. Na druhou stranu bych ale asi nedokázal jen tak sedět doma a nic nedělat,“ směje se letos jednasedmdesátiletý Zemánek.

Kořenec vedl od roku 1981, pět let předtím už seděl v radě tehdejšího místního národního výboru. O stěhování do města nikdy neuvažoval. Od začátku byl činný ve fotbale a spolkovém životě. „Jako mladý jsem byl plný ideálů a chtěl obci, ve kterém jsme měli jako rodina kořeny, pomoci. Kdo chtěl však tehdy pro obec něco dělat a mít funkci, musel vstoupit do strany. Bohužel, nebyla jiná cesta. Bylo to pro mě těžké rozhodování, protože pocházím z věřící rodiny. Já ale politiku nikdy řešit nechtěl a ani ji neřešil. Šlo mi o místní lidi,“ zdůrazňuje.

Trendem tehdejšího režimu bylo menší obce centralizovat a spojovat se střediskovými. „Já byl od začátku proti tomu. Tlaky na centralizaci byly obrovské a mockrát jsem byl na koberečku u nadřízených. Kořenec se tehdy velmi rychle vylidňoval. Mladé generace ze sedláckých rodin, kteří museli v šedesátých letech vložit majetek do družstva, tu prostě žít nechtěly. Za války tu bydlelo až osm set lidí. Pak jsme spadli na historické minimum dvě stě osmdesát lidí,“ vzpomíná muž.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Řada lidí se tehdy přestěhovala do sousedních Boskovic. „Z toho si děláme legraci, že máme v Boskovicích vlastní ulici. Jmenuje se Květná, ale tady ji říkáme Kořenecká, protože se tam přestěhovala spousta lidí právě od nás z Kořence,“ dodává Zemánek.

Přestože obec nabízela stavební pozemky zdarma, o bydlení v Kořenci podle něj nebyl zájem. A ke spojení se sousedním Benešovem stejně došlo. „Vtipné na tom bylo, že lidé, kteří mi spílali, že se bráním spojení s Benešovem, mě pak přesvědčovali, ať tam jdu dělat starostu. Střediskovou obec jsem pak pět let skutečně vedl. Jako perličku si vzpomínám, když jsem jako starosta jezdil s náklaďákem pro panely na stavbu benešovského obchodu a hospody do Kuřimi. Nebyl řidič, tak jsem si v družstvu půjčil návěs a už se jelo,“ usmívá se.

Po sametové revoluci si už už balil z úřadu obrazně kufry a vrátil se k původní profesi v družstvu. Kořenec se navíc těsně po převratu odtrhl od Benešova. Kořenečtí ho ale nakonec jako starostu obce stejně zvolili. „První, co jsme udělali, byl vlastní územní plán. To obec v minulosti velmi limitovalo. Nejenže se jí nedostávalo peněz, ale neměli jsme ani žádnou vizi rozvoje. Dnes tu postavilo domek asi dvacet mladých rodin, další jsou rozestavěné. A chceme připravit další pozemky,“ říká Zemánek.

Důvěra v jeho osobu se mezi místními neztratila ani v dalších volbách, kdy obcí hýbal prodej pozemků na výstavbu golfového hřiště. „Ani totalita a revoluce ve spojitosti s mojí osobou v Kořenci nevyvolaly takové vášně, jako prodej obecních pozemků na výstavbu golfového areálu. Řada místních nám to nemohla odpustit. Měli za to, že jsme obec připravili o pozemky, na kterých se dalo hospodařit. Přitom to byla neúrodná kamenitá půda a pastviska. U nás se vždy říkalo Kořenec je místo, kde je konec chleba a začátek kamení,“ dodává kořenecký starosta.

Za utržené peníze podle něj obec tehdy vybudovala a opravila místní komunikace s chodníky. Dodnes si za rozhodnutím stojí. „Golfový areál posunul obec úplně jinam. Není pravda, že tuto hru hrají jen snobi. Jsou tam dva hotely, sídlo firmy je registrované v obci. Z toho obci plynou příjmy na daních a poplatcích. Jsou tam pracovní místa pro místní a také služby, restaurace. Dřív tu nebylo naprosto nic. A to nemluvím o výpomoci s technikou, kterou areál disponuje a pomáhá nám,“ dodává starosta.

Než odejde nadobro do penze, rád by dotáhl do konce výstavbu vysílače pro mobilní signál, se kterým má Kořenec léta velké problémy.