V místech, kde bude takzvaný Gatemáček sídlit, zatím ještě pracují dělníci. „V dubnu dostavíme administrativní budovu firmy na Průmyslové ulici. V ní vznikají i prostory určené pro firemní školku," uvedl manažer obchodu společnosti Gatema Libor Toul.

Její provoz začne od prvního září. „Kapacita školky počítá s patnácti dětmi ve věku od dvou do šesti let. Na jaře pozveme zájemce k zápisu. Přesné datum uveřejníme na webových stránkách Gatemáčku, které plánujeme spustit začátkem února," prozradila ředitelka firemní školky Lucie Chlupová.

Na rozdíl od státních školek má ředitel té firemní možnost určit si vlastní kritéria, na základě kterých děti přijme. Tudíž může přednostně vzít děti zaměstnanců dané firmy. Podle průzkumu mezi pracovníky Gatemy některá místa pravděpodobně zbudou, a tak je firma nabídne veřejnosti. Zajímavá mohou být hlavně pro zaměstnance dalších firem v boskovické průmyslové zóně. Třeba i tím, že školka bude mít pracovní dobu od šesti hodin ráno do šesti večer. „Snažíme se vyjít vstříc i těm, kteří pracují na směny nebo s pružnou pracovní dobou," upřesnila Chlupová.

Po dva roky firemní školka působila v přízemí zámečku v Černé Hoře. Pod hlavičkou firmy VF, která se zabývá oblastí radiační kontroly a ochrany. „Využili jsme formu dětské skupiny. Iniciativa tenkrát vzešla ze zastupitelstva a z Centra pro rodinu Veselá beruška. My jsme záměru vyšli vstříc," připomněl začátky zařízení František Virdzek ze společnosti VF.

Drahý provoz

Šanci navštěvovat školku tak získalo v době nedostatku míst ve státní mateřince o čtyřiadvacet dětí víc. „Výhodou byl větší počet učitelek než v normální školce, ale také prodloužená doba, dokdy dětská skupina fungovala," pokračoval Virdzek. Ale provoz byl drahý. „Roční náklady přesáhly milion korun. Z velké části je však platil stát z dotací," dodal.

Když připravený projekt a s ním dotace loni v srpnu skončila, nepodařilo se najít peníze na pokračování. Dětskou skupinu nemohla provozovat obec, protože je zřizovatelem mateřské školy, ani Centrum pro rodinu Veselá beruška, které bylo od počátku partnerem projektu. „Uvažovali jsme o tom, ale museli bychom stanovit za docházku nepřiměřeně vysoké školné," poznamenala předsedkyně Berušky Sabina Šimčáková.

Upravená třída tedy v září dočasně osiřela. Od příštího září se však prostory stanou součástí běžné mateřské školy, která tam zřídí svou čtvrtou třídu. „Letos se do školky nedostaly jen asi čtyři děti, ale podle porodnosti víme, že příští rok by místa chyběla," sdělil dále Virdzek, který je zároveň v Černé Hoře zastupitelem.

O firemní školce před několika lety uvažovala i blanenská nemocnice. „Sešlo z toho, především z finančních důvodů. Zřízení školky je navíc dlouhodobý projekt a uskutečnit ho nebylo v našich možnostech. Už se k této myšlence dále nevracíme," uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Ostrá.