„Hluk a vibrace dělají větráky na střeše galvanovny, které odvětrávají výpary z galvanizační lázně. Zvuk ventilátorů se nedá ignorovat. Usnout se při tom nedá. Přijít po noční a jít si lehnout? Zapomeňte. Podle mě to má rozhodně negativní vliv na psychiku člověka, když dlouhodobě podvědomě vnímá podobný druh hluku," řekl Jaroslav Šanda, který bydlí v jednom z bytových domů v ulici Osvobození.

Vedení firmy Galvanovna Adafinish, s.r.o. která nyní sídlí v areálu bývalých Adamovských strojíren tvrdí, že některé hlučné ventilátory před časem opravilo. „Opravili jsme několik větráků na střeše galvanovny. Vyměnili ložiska a udělali servis. Na další se chystáme v příštích dnech," uvedl jednatel společnosti František Skýpala.

Na hlučný provoz galvanovny, tehdy ještě firmy Galvanovna Adamov, s. r. o, Adamovští upozorňovali pracovníky krajské hygienické stanice už před dvěma lety. Ti proto udělali kontrolní měření hladiny hluku. Limity hluku pro denní provoz tehdy galvanovna nepřekročila. Noční však ano. O 0,3 decibelu. „S provozovatelem galvanovny jsme jednali o odstranění závady. Jednal rychle a vstřícně. Ventilátory opravil a zrušil noční provoz. S ohledem na výši prokazatelného překročení limitu a tato okamžitá opatření provozovatele jsme považovali situaci za přiměřeně vyřešenou, aniž by bylo nutné provozovatele nějak postihovat," řekl ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček.

Na chvíli klid

Po měření hygieniků a opravě ventilátorů se lidem v okolí galvanovny ulevilo. Ovšem jen na čas. „Skončil noční provoz a výrazně se ztišil zvuk ventilátorů. Větráky evidentně opravili a nám se ulevilo. Ne však na dlouho," dodal Šanda.

Začátkem letošního roku podle tamních obyvatel hluk opět překročil únosnou hranici. Poslední tři měsíce byly podle řady z nich doslova prý pekelné. Opakovaně proto volali na vedení galvanovny. Ovšem bez výrazného úspěchu. „Jednou mi řekli, že bydlím v průmyslové zóně a s hlukem musím počítat. Podruhé zase, že větráky už opravili, změřili hodnoty hluku a vše je v pořádku," uvedla Petra Holubcová z ulice Osvobození.

Jaroslav Šanda poslal koncem června vedení galvanovny za společenství vlastníků bytových jednotek Osvobození 11 doporučený dopis. „Slušně jsem vedení firmy požádal, aby udělali nějaká protihluková opatření. Do dnešního dne jsem od firmy Adafinish nedostal odpověď. Navíc hluk je pořád stejný, nic se nezměnilo. Poté už jsem komunikoval jen s krajskou hygienickou stanicí," poznamenal Šanda s tím, že v bytovém domě, kde bydlí, hluk obtěžuje přibližně deset rodin.

Oprava ventilátorů

Jednatel galvanovny František Skýpala potvrdil, že o stížnostech lidí na hluk ví. „Opravili jsme větráky a provedli kontrolní měření hladiny hluku. Vše bylo v pořádku. Žádnému kontrolnímu měření se nebráníme, nejsme si vědomi, že bychom nějaké limity překračovali. Noční provoz už nemáme. Jen s výjimkou nečekané odstávky. Ale to bylo jen několik dní," dodal Skýpala.

To je podle Jaroslava Šandy nesmysl. „Nevím, kde a kdy měření hluku lidé z galvanovny dělali. Před naším domem těžko. To by si jich někdo všiml. My si nechali orientační měření udělat sami. Před domem, kde bydlíme, dosahovaly ve dne naměřené hodnoty devětapadesát decibelů," tvrdí Šanda.

Pracovníci hygieny se na měření hluku v okolí adamovské galvanovny už chystají. „Z hygieny mi došlo vyrozumění, že náš požadavek na měření hluku registrují a hladinu hluku v okolí galvanovny změří. Vidím to tak, že koncem září oznámí termín měření a lidé z galvanovny namažou ventilátory. My se pak dozvíme, že vše je v pořádku a bude klid. Dokud se zase ventilátory vlivem zanedbané údržby nerozezní," poznamenal Šanda.

Přepadové měření

Takový postup však ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček rázně odmítl. „Měření bude samozřejmě probíhat bez vědomí provozovatele galvanovny. Ani nikomu dalšímu neoznámíme předem termín, kdy k tomu dojde. Snažíme se totiž předejít námitkám, že od nás tato informace utekla k provozovateli a ten zdroj hluku nějak příznivěji ovlivnil ve svůj prospěch," upřesnil Mareček.

Mareček zároveň odmítl spekulovat, jak budou hygienici postupovat v případě, že bude znovu v okolí galvanovny prokázáno překročení limitu hluku. „Záleží to na celé řadě skutečností, takže nechci předjímat," dodal Mareček.

Podle Jiřího Jelínka, který si společně s dalšími sousedy před časem na hluk z galvanovny také stěžoval, pravidelná údržba ventilátorů na střeše galvanovny hluk neodstraní. „Připadne mi, že randál a vibrace jdou i přes okna budovy galvanovny. Nevím, zda by to spravila jiná okna nebo jiné protihlukové opatření. Každopádně rámus a vibrace jsou nesnesitelné. Chtělo by to, aby na hygienu zatlačilo víc lidí. Sepsala se nějaká petice. Pár lidí nic nezmůže," myslí si Jelínek.

Jelínek také před časem podal žádost u České inspekce životního prostředí, aby zkontrolovala, zda galvanovna, neznečišťuje ovzduší v okolí. „Kontrola zjistila, že při běžném provozu galvanovny nedochází k nadlimitnímu znečišťování ovzduší a ani nejsou vypouštěny znečišťující látky, které by nebyly vymezeny vydaným povolením Krajského úřadu Jihomoravského kraje," uvedl vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu Vladimír Pásek.