Jiřímu Rožkovi z Boskovic bylo v roce 1961 čtrnáct let. „Pamatuji si, že po dráťáku pouštěli Gagarinův hlas,“ vzpomíná Rožek. Ovšem tehdy ho ani ve snu nenapadlo, že jednou bude bydlet v ulici, která ponese kosmonautovo jméno. Gagarinova ulice je v Boskovicích dodnes. Je jedinou na Blanensku a jednou z dvaatřiceti v Česku, které stále upomínají na sovětského kosmonauta.

O pojmenování ulice v Boskovicích jako Gagarinovy rozhodla tehdejší komise městského národního výboru v roce 1976. Ulice tehdy teprve vznikala, takže to byl její první název. „V té době se v Boskovicích zároveň pojmenovávalo více ulic. Název Gagarinova byl tehdy určitě ovlivněn nadšením z kosmonautova letu. Pamatuji si, když jsme se o letu do vesmíru dozvěděli. Pracoval jsem tenkrát v Minervě, přiběhli lidé z úseku, který jsem vedl, a dost jsme to prožívali,“ vzpomíná Josef Bejček z Boskovic.

Rodina Jiřího Rožka začala na Gagarinově ulici stavět dům v roce 1975. „To tady ale ještě žádná ulice nebyla. Stálo zde jen pár domů, jinak kolem byla pole,“ přibližuje Rožek. Občas se prý lidé pozastaví nad tím, že bydlí v ulici s takovým názvem. „Je to samozřejmě trochu rarita, v republice už takových ulic moc není,“ dodává Rožek.

Po roce 1989 byly Gagarinovy ulice ve městech přejmenovávány, zrušena byla mimo jiné v Brně. V Boskovicích se o Gagarinově ulici ve vlně přejmenovávání (tehdy zmizela z mapy města například Fučíkova ulice) tehdy také tiše mluvilo, ale žádný větší tlak na to nebyl. „Nějaké připomínky byly, diskutovali jsme o tom. Ale v podstatě jsme ten název ulice přijali za svůj a přišlo nám zbytečné, aby si všichni lidé, co tady bydlí nebo mají firmy, museli přejmenovávat všechny doklady. Shodli jsme se na tom, že Gagarin nebyl žádný politický činovník, takže by to bylo zbytečné,“ dodal Jiří Rožek.

Nedaleko Gagarinovy ulice je v Boskovicích ještě ulice Kosmonautů. Od roku 1963 je ve městě astronomická pozorovatelna. Boskovice tak trochu působí jako město fanoušků vesmíru.