Černohorské možná čeká referendum. To se snaží vyvolat majitel tamního pivovaru Jiří Fusek. Důvodem jsou trvající spory vedení pivovaru a zastupitelů městečka o cenách vodného a stočného. Městys Černá Hora je totiž členem vodohospodářského sdružení Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí. Podle Jiřího Fuska je účast v tomto sdružení pro pivovar i pro městys nevýhodná.

„Městys Černá Hora má výhodu pivovaru, kterou ovšem nevyužívá pro sebe. Za dobu mého působení zaplatil pivovar dvaatřicet a půl milionu korun za vodné. Dalších šedesát milionů dal pivovar do čističky odpadních vod a desítky milionů do úspor vody. Když odhadnu náklady v jiných obcích regionu, připravili zástupci městyse obecní rozpočet jen na ziscích z ceny vody, kterou zaplatil pivovar, o pětadvacet milionů korun,“ přibližuje hlavní důvody nespokojenosti Jiří Fusek.

Podle něj je možné tuto situaci řešit pouze referendem, ve kterém by se občané vyjádřili pro vystoupení Černé Hory ze svazku.
Starosta městyse Bohumil Hlavička však upozornil, že tím by se problém ohledně investic do vodohospodářství v bezmála dvoutisícové Černé Hoře jen zkomplikoval.

„Lidé neustále nerozumí tomu, že vyšší cena vody ve svazku je spojená také s náklady na opravy kanalizační a vodovodní sítě. Kdybychom ze svazku vystoupili, museli bychom například vrátit peníze, které za nás svazek investoval do čistírny odpadních vod. Jsou to asi tři miliony korun. Ty nyní splácíme právě díky tomu, že máme vyšší cenu vodného a stočného,“ vysvětlil Hlavička.

Dodal, že obce, které ve svazku nejsou, sice mají nízkou cenu vody, ale v případě poruchy starého vodovodního potrubí nebo kanalizace budou jen těžko ve svém rozpočtu hledat peníze na opravy.

Složitou problematiku cen vody se Černohorským snaží přiblížit také členové Sdružení pro Černou Horu. Ti před nedávnem uspořádali besedu obou znesvářených stran s občany.

„Tato beseda zůstala bez zřetelného závěru. Zástupci svazku však nabídli občanům Černé Hory odpovědi na jejich případné otázky. Proto chceme připravit takovou kampaň, ve které by Černohorští měli možnost se zástupců svazku ptát na konkrétní věci ohledně cen vodného a stočného i na další s tím spojené otázky. Výsledkem pak bude další beseda s občany, kde budou tyto otázky zodpovězeny. Myslím si ale, že referendum není v tuto chvíli nejlepším řešením,“ řekl člen Sdružení pro Černou Horu Richard Sladký.

Aby bylo možné v Černé Hoře vyvolat referendum, muselo by s jeho návrhem souhlasit třicet procent tamních oprávněných voličů. Platnost referenda by pak zajistila účast poloviny občanů Černé Hory, kteří mají volební právo. O referendu budou ještě tento týden jednat také zastupitelé městyse.