Čtyři vykrmili dravci nad jeskyní Jáchymka, do které byl vstup a průchod až do začátku června zakázaný. Omezení už neplatí a dřevěné zátarasy jsou po dvou měsících odstraněné. „Přestupků jsme tam zaznamenali poměrně hodně, ale vše se řešilo na místě domluvou, pokuty jsme nerozdávali. Kdyby se ale zmíněná lokalita pravidelně nekontrolovala, tak zákaz vstupu turistů porušují v daleko větší míře. Sokoli hnízdili přímo na turistickou stezkou a velký pohyb lidí je mohl ohrozit. Nakonec hnízdění dopadlo dobře,“ řekl Deníku za strážce ochrany přírody Radovan Mezera.

Druhé hnízdo od jara monitorovali ochránci přírody v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Odtud letos vylétla tři mláďata sokolů. Další z pozorovaných párů už mláďata nevyvedl.

Sedmero sokolů. Z hnízd v Moravském krasu už vylétli vzácní dravci | Video: Stráž přírody Moravský kras

V Moravském krasu zahnízdili sokoli stěhovaví bezmála po půl století v roce 2016. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežili jen tři. Zbývající ulovil výr velký. O rok později opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Následující rok vylétlo od Býčí skály jedno mládě a z druhého hnízda pak tři. Předloni to bylo celkem pět mláďat.

| Video: Youtube

Loni však vyšlo hnízdění dravců naprázdno. Mladé sokoly totiž postupně odlovil výr velký a nakrmil s nimi svá mláďata. Špatně tehdy dopadla i snůška u Býčí skály, kde ochránci přírody našli dvě vejce s nenarozenými mláďaty pod skalní stěnou a další dvě vystydlá přímo v hnízdě. Hnízdění sokola stěhovavého v Moravském krasu dlouhodobě monitoruje a mapuje René Bedan na webu sokolmk.webnode.cz.