V realitní kanceláři je totiž aktuálně k mání za jednadvacet milionů korun. „Jedna z posledních hospod, kde se dalo kdykoliv výborně najíst s perfektní obsluhou. A to přibližně dvacet let, co to registruji. Proč vůbec nevěřím, že to tak zůstane i po prodeji?“ okomentoval současný stav na sociální síti jeden z hostů Petr Pavlát.

Podle starosty Lipůvky Ivo Pospíšila tamní zastupitelé v jednu chvíli zvažovali možnost, že by restauraci obec případně odkoupila. „Formanka měla jít do dražby, jestli si dobře pamatuji, za vyvolávací cenu dvanáct milionů. Uvažovali jsme, že bychom do toho šli a obnovili její činnost. Nic jsme ale oficiálně neschválili. Dražba se mezitím zrušila a nyní je restaurace v nabídce realitky. Za sumu, která je absolutně mimo naše možnosti. Navíc si myslím, že celý objekt vyžaduje nákladnou rekonstrukci,“ řekl Pospíšil.

Cyklotrasa kolem řeky Svitavy mezi Adamovem a Blanskem patří mezi nejfrekventovanější v regionu. Od začátku září však bude její část uzavřená.
Zavřená cyklostezka okolo Svitavy: Velké omezení na dlouhou dobu, vadí lidem

Dodal, že restaurace byla ještě donedávna nedílnou součástí veřejného života v Lipůvce. Řadu generací. Velká část místních v ní organizovala rodinné oslavy, svatby nebo třídní srazy. „Je velká škoda, že Formanka dopadla, tak jak dopadla. Proč skončila v dražbě, netuším. Samozřejmě budeme sledovat, jak se bude celá situace vyvíjet,“ dodal starosta Lipůvky. Společnost Formanka 1894 před časem změnila vedení a novým společníkem je Formanka Limited se sídlem v Dubaji. S někdejšími provozovateli restaurace se Deníku nepodařilo spojit.

Restaurace ve městech jsou na tom hůř

Nového majitele hledají realitní makléři také pro známý penzion U kamenného kola v Josefovském údolí nedaleko Adamova na Blanensku. V nabídce byl letos v zimě za patnáct milionů. Nyní je cena už o půl milionu nižší. „Nedávno jsme otevřeli sportovně rekreační zařízení v Újezdu u Boskovic, kterému se jako rodina věnujeme naplno. Máme další aktivity i v zahraničí. Už nešlo sedět dál na více židlích,“ okomentoval záměr prodeje známého penzionu s hospůdkou majitel Pavel Okurek.

Boskovickou nemocnici bude od dubna dočasně řídit zástupce současného jednatele Miloše Janečka Dan Štěpánský. Město po odchodu Janečka vypíše výběrové řízení.
Štěpánský zůstává. Dál povede Nemocnici Boskovice

Dodal, že Kamenné kolo dlouhodobě pronajímali a o prodeji uvažovali už několik posledních let. „Už bychom to nezvládli. Prostě jsme nějakou aktivitu museli odříznout. Když se člověk nemůže něčemu věnovat naplno, není to ono. S ubytováním není po epidemii koronaviru až takový problém. Hůř jsou na tom restaurace ve městech. Nenabízí nic navíc, žádnou přírodu, pobyt nebo sportovní vyžití,“ dodal.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však řada restaurací a ubytovacích zařízení na jihu Moravy z dopadů pandemie koronaviru stále nevzpamatovala. Letos v létě pociťovaly dvaceti až třiceti procentní pokles tržeb v porovnání s obdobím před pandemií. „Mnohým z provozovatelů dochází trpělivost, pokud tedy již finančně zcela nevykrváceli. Řada z nich už je také v pokročilejším věku, takže nemovitosti, kde podnikání provozují, dávají častěji k prodeji,“ informoval Kovanda

Odkup nebo směna

Pandemii na jižní Moravě nemusí přežít patnáct až dvacet procent gastropodniků a ubytovacích zařízení. „Byť v tuto chvíli ještě nelze sčítat celkové škody. Pandemická situace ještě totiž svým způsobem trvá, ekonomika dosud zcela nestojí na vlastních nohách a není zřejmé, kdy se Česka začnou vracet například turisté z Asie nebo Severní Ameriky,“ uzavřel ekonom.

Více lůžek. V blanenské nemocnici rozšířili rehabilitaci.
V blanenské nemocnici rozšířili rehabilitaci o 12 lůžek, další přibudou

Ještě letos v květnu fungoval motorest v Hodoníně na Blanensku než ho černohorský pivovar prodal. Nový majitel podle starosty obce Víta Hořínka v hostinské činnosti pokračovat nechce. Hodonínští se s ním snaží domluvit na odkupu nebo případné směně. Podle Hořínka je to jediné místo, kde se místní mohou scházet a pořádat pod střechou kulturní akce. „Kdyby nový majitel dál motorest provozoval, tak to neřešíme. Řada lidí se ptá, proč jsme motorest nekoupili, když byl k prodeji. Měli jsme v tu dobu rozjeto několik projektů ohledně zdroje pitné vody a několika rekonstrukcí. Nebylo jasné, zda na ně budeme mít a byly aktuální. Nicméně se zástupcem pivovaru jsem před prodejem jednal,“ uvedl Hořínek.

Doplnil, že před časem nového majitele motorestu oslovili se třemi nabídkami. Buď od něj obec motorest koupí za 2,6 milionu nebo ho vymění za tisícimetrovou zasíťovanou stavební parcelu s milionovým doplatkem obce. Třetí variantou je směnit motorest za nemovitost v obci, která se prodává za 5 milionů korun. Za ni by majitel motorestu dal 1,9 milionu korun. Zbytek by doplatila obec.