Společnosti Minerva v Boskovicích se letos daří. Od začátku letošního roku přijala sedmatřicet nových zaměstnanců. Tradičnímu výrobci šicích strojů totiž stouply letos zakázky o patnáct procent. „Produkci jsme navýšili pro oblast obuvnictví a autoprůmysl. Našimi největšími odběrateli jsou Indie a Čína. Za rok vyrobíme o patnáct set šicích strojů víc, obrat nám stoupne o sto milionů korun," pochlubil se předseda představenstva Minervy František Hrda.

Osm dalších zaměstnanců plánuje společnost v blízké době ještě přijmout. Uplatní se tam především obráběči kovů. „Obrábějí ocelové a litinové díly pro montáž šicího stroje," upřesnil Hrda.

Podle vedoucího personálního oddělení Františka Přichystala je ale výběrové řízení již uzavřené. „Už jsme s nimi předběžně domluvení. Uchazečů bylo hodně, převážně žen. Musím ale říct, že chybí kvalifikovaní pracovníci v oboru. V posledních patnácti letech se to projevuje celorepublikově. Ty, kteří půjdou do důchodu, časem nebude mít kdo nahradit," nastínil Přichystal.

Minerva proto přijala i zaměstnance, kteří nejsou vyučení v oboru. „Čistě strojírenské vzdělání má dnes málokdo, musíme je zaučovat. Za poslední tři měsíce se u nás ucházelo o práci až dvě stě lidí. Všem bohužel vyhovět nemůžeme," sdělil Přichystal.

Naopak nejhorší období za několik posledních desítek let zažívala Minerva v roce 2009, kdy Českou republiku zasáhla celosvětová hospodářská krize. „Tehdy nám zakázky klesly pod padesát procent. Museli jsme propustit dvě stě lidí, dnes jich u nás pracuje přes sedm set. Situace se začala zlepšovat v roce 2011 a od té doby je to rok od roku lepší," uvedl Hrda.

I podle generálního ředitele boskovické společnosti Gatema Františka Vlka je často obtížné sehnat zaměstnance vzdělané v určitých oborech. „Chceme přijmout asi pět až sedm lidí. Již asi dva nebo tři měsíce hledáme programátory a obchodníky," popsal Vlk. I on má radost z přibývajících zakázek. „Již loni nám narostly o třicet procent. Zatím to řešíme víkendovými směnami. V průběhu roku budeme přijímat nové zaměstnance pro výrobu desek plošných spojů pro elektronický průmysl. Naše produkty vyvážíme hlavně do Německa," popsal Vlk.

Expandovat plánuje i blanenská společnost Blata, kde lidé také mohou najít uplatnění. „Letos budeme přijímat deset až dvacet zaměstnanců pro jemnější strojírenskou práci, která bude obnášet výrobu součástek a konstrukční vývojové práce. Nedávno jsme již přijali dva lidi na obrábění CNC strojů," sdělil podnikatel a vynálezce minibiků Pavel Blata.

Třicet procent produkce společnosti tvoří výroba motorek, další její činnost se týká leteckého průmyslu. „Čína naše výrobky hodně kopírovala, takže jsme šli s obratem dolů. Letos se to ale mnohonásobně zlepší, protože jsme se zaměřili na speciální motocykly. Budeme výhradním dodavatelem pro německou motocyklovou federaci Adac. Spolupracovat budeme třeba i s Indií a Itálií," sdělil Blata.

Úspěšný rok zažívá i letovická společnost Tylex. „Letos jsme se poprvé po sedmi letech dostali z červených čísel do černých," oznámil obchodní ředitel společnosti Josef Novák.

V tradičním podniku na výrobu záclonovin nyní pracuje asi stovka lidí. „Letos přijmeme dalších pět až sedm. Získali jsme kontrakty v oblasti technických textilií, které vyvážíme do celé Evropy, ale i Vietnamu, Číny a Mexika. Obrat nám vzrostl o dvacet procent," popsal Novák.

Velkoopatovická společnost P-D Refractories známá jako šamotka se letos může pochlubit největším kontraktem ve své historii. Jeho hodnota je půl miliardy korun. V podniku našlo díky tomu nově práci sto lidí. „Nabírali jsme je loni, další už nebudeme. Všichni již několik týdnů intenzivně vyrábějí víc než třicet tisíc tun žáruvzdorných tvarovek, které budou od dubna postupně putovat do Japonska," je rád předseda představenstva společnosti Tomáš Kožoušek.

Společnost se na zakázku náležitě připravovala. „Museli jsme přistavět část výrobní haly, vyrobili jsme devatenáct set ocelových forem a pořídili nové stroje do výroby," nastínil Kožoušek.

Japonská společnost neoslovila velkoopatovickou firmu náhodou. „Kdysi jsme pro ně zhotovovali výrobky, které nemohli nikde jinde sehnat. Proto jsme se rozhodli přihlásit se do výběrového řízení, ve kterém jsme porazili dokonce i čínské firmy," dodal Kožoušek.