Nedávno vás oslovila firma Zenergo Šardice s nabídkou na odkup vašich pozemků. Takové akce různých společností se stále opakují. Nepotřebujete-li nutně peníze, své pozemky neprodávejte. Takto reagovala společnost Zepo Bořitov na hromadící se dotazy nájemců jejich pozemků. Firma z Hodonínska totiž nabízí lidem z Blanenska peníze, když jí prodají svou půdu.

Podle předsedkyně představenstva Zepa Bořitov Ludmily Slavíčkové Šardičtí oslovili vlastníky pozemků nejen z Blanenska. „V našem regionu se jedná o obyvatele Černé Hory, Bořitova, Obory, Krhova nebo Jabloňan. Zkoušejí to však i na Vyškovsku, Prostějovsku a slyšela jsem také o Zlíně," vyjmenovala.

Vedení Zepa Bořitov se proto rozhodlo dát lidem vlastní nabídku. „U nás máte jistotu, že pozemky nevyužijeme ke spekulacím, ale budeme na nich dále hospodařit," píše se dále v jejich výzvě. Ta se objevila na úředních deskách několika obcí.

Téměř všichni nájemci navíc mají ve smlouvách klauzuli, podle které má Zepo Bořitov předkupní právo. „Správně by je tedy měli nabídnout nám. V takovém případě se změní pouze jméno vlastníka půdy. Jako zemědělské družstvo máme samozřejmě zájem o to, abychom na pozemcích i nadále hospodařili," dodala Slavíčková.

Předseda blanenské okresní agrární komory Kamil Vystavěl sice o aktuálním dění ještě neslyšel, ale překvapený není. „Nejedná se o nic nového. Pořád to někdo zkouší. Beru to jako obdobu podomního prodeje. Doufám, že lidé už jsou z podobných transakcí vyléčení. Záměr společnosti odjinud není jistý, proto se jedná o spekulaci," konstatoval.

Naposledy řešil podobnou věc před třemi lety. Tehdy jiná firma s velmi podobnou nabídkou obeslala dopisy obyvatele Knínic u Boskovic, Sloupu, Rájce-Jestřebí, Bořitova nebo Lysic.

Lidé by podle Vystavěla měli být opatrní také tentokrát. „Jakmile někdo sám od sebe oslovuje konkrétní majitele konkrétních pozemků, a navíc ani nepochází z našeho regionu, je to vždycky podezřelé. Oslovení vlastníci by se měli nejprve spojit se zástupci zemědělského družstva, které na jejich pozemku hospodaří," poradil Vystavěl.

Předseda představenstva společnosti Zenergo Šardice Zdeněk Vavřina už se s podobnou reakcí, jako je ta nynější Zepa Bořitov, setkal. „Šlo o dva případy. Nakonec se ukázalo, že majitelé pozemků vlastnili smlouvy, které pro ně byly nevýhodné. Od nás se každopádně jedná o nezávaznou nabídku, záleží na každém člověku, jak se k ní postaví," uvedl Vavřina.

Reakci Zepa Bořitov chápe. „Je to běžný konkurenční boj. Netuším, jak jsou postavené jednotlivé smlouvy, ani jak je formulované předkupní právo. Důvod, proč máme o tyto pozemky zájem, je jednoduchý. Bereme to jako běžnou investici. Do budoucna bychom navíc rádi rozšířili naše zemědělské aktivity po celé republice," oznámil Vavřina.

Cenu, za jakou je jeho společnost ochotná pozemky vykupovat, neurčil. „Záleží na mnoha okolnostech. Hodnota parcel se může velmi lišit," poznamenal Vavřina.

Blanenští jsou obezřetní. Jako majitel půdy obdržel dopis i starosta Bořitova Břetislav Tesař. „Nejsem u nás v obci jediný. Jak s takovou nabídkou naloží ostatní? To je pouze jejich věc. Já jsem o prodeji neuvažoval. A kdyby ano, budu věřit Zepu," sdělil Tesař.

Jiné stanovisko možná zaujmou lidé, kteří na Blanensku vlastní půdu, ale bydlí jinde. „Se žádostí o radu se na mě například obrátila jedna paní z Olomouce. Ta ke svému pozemku skoro žádný vztah nemá. A já jí nejsem schopný říct, co dělat. Spekulace z mé strany by byly pomluvou," upozornil bořitovský starosta.

V podobném duchu se vyjádřil také starosta Obory Josef Alexa. „Myslím, že v zájmu naší obce je, aby lidé případně svůj majetek prodali Zepu Bořitov. Jen tak získáme jistotu, že pozemky nebudou ležet ladem, ale nadále na nich budou zemědělci hospodařit," řekl.