Promítání předchází beseda se samotnými tvůrci filmu. Letos uvidí filmoví fanoušci na vlastní oči herce Jana Dolanského a Lenku Vlasákovou či kostýmní výtvarnici Jaroslavu Procházkovou. To vše díky Jihomoravskému festivalu pohodových filmů, jehož prezidentem a strážným andělem je Jiří Pecha.

Dnešní večer okoření publiku v blanenském kině film Děti noci a jeho kostýmní výtvarnice Jaroslava Procházková. Z rukou Procházkové pochází i kostýmy pro filmy O život či Tobruk. „Snímek Děti noci máme v distribuci až na listopad, takže díky festivalu jej Blanenští uvidí dříve,“ uvedl vedoucí kina Pavel Langr. Minulý rok mohli filmoví fanoušci v Blansku besedovat s Janem Budařem. Počet diváků ale sotva dosáhl desítky. „Byl to průšvih. Promítali jsme ale menšinový film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště,“ vysvětlil zklamaný Langr. Promítání začíná o půl šesté večer.

Podle Vladimíra Koudelky pořadatelé festivalu zvažovali, zda letos nabídnout návštěvníkům blanenského kina něco navíc. „Letošní osmý ročník je ale o žhavých novinkách. Navíc beseda s kostýmní výtvarnicí bude zajímavá,“ je přesvědčený Koudelka.

Vstupné na „pohodové filmy“ je stejně jako v Boskovicích dobrovolné. „Peníze ze vstupného poputují ve prospěch devítiletého mentálně postiženého a neslyšícího Patrika. Doufáme, že za ně pro chlapce pořídíme speciální kolo,“ pokračoval Koudelka. Lidé mohou svůj příspěvek vložit do kasičky přímo v kině. Již třetím rokem s festivalem spolupracuje Nadační fond Rozum a cit.

Zítra si festivalu užijí i Boskovičtí. V tamním kině Panorama totiž neuvidí známého herce Jana Dolanského jen na plátně. Besedu s Dolanským zpestří herečka a jeho životní partnerka Lenka Vlasáková. „Ta byla v Boskovicích festivalovým hostem i loni a ráda se tam vrátí,“ podotkl Koudelka. Akci, která spojuje kulturu s dobročinností, podporuje tradičně Jihomoravský kraj.