Na festivaly na Blanensku už se těší například Tomáš Dvořáček z Blanska. „Hudbu mám rád a je fajn, že i tady na Blanensku je na výběr z tolika žánrů. Mě se líbí hlavně Festiválek bez bojů a válek v Boskovicích," řekl mladík.

Ten letos organizátoři naplánovali na šestnáctého srpna.

Zato mezinárodní hudební festival třinácti měst Concentus Moraviae na Blanensko zavítá už dnes. První koncert začne o půl osmé večer v Rájci-Jestřebí na tamním zámku. Vystoupí na něm flétnistka Clara Novakova a klavíristka Dora Novakova-Wilmington. Devatenáctého června zahraje v Rájci-Jestřebí také Josef Špaček na housle a Miroslav Sekera na klavír.

V pondělí devátého června zahraje Josef Špaček a Miroslav Sekera v Boskovicích na zámku. Hned o den později vystoupí ve stejnou hodinu na nádvoří zámku v Lysicích kapela Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

Tím však Concentus Moraviae na Blanensku pro letošek nekončí. Dvacátého června zahraje na lysickém zámku Kateřina Javůrková na lesní roh a Lukáš Klánský na klavír. Dvaadvacátého června se s Blanenskem festival rozloučí Odpolednem pro rodiny s dětmi, které se uskuteční od tří hodin v parku u Zámeckého skleníku v Boskovicích.

Netradiční zážitek už příští týden nabídne festival Čarovné tóny Macochy. Při něm totiž tóny hudby rozezní jeskynní prostory. „Dvanáctého června vystoupí ve Sloupsko-
-šošůvských jeskyních pěvecký sbor Sejkorky. O den později zahraje v jeskyni Výpustek Marián Varga na varhany a v Kateřinské jeskyni vystoupí čtrnáctého června Jaroslav Svěcený a Ladislav Horák a o den později Spirituál kvintet," řekl majitel pořádající agentury FCT Josef Matoušek.

Pořádnou porci hudebních zážitků nadělí Blanenským i devatenáctý ročník festivalu Muzika pro Karolínku. Ten začne pětadvacátého června na nádvoří blanenského zámku vystoupením improvizačního divadla. „Z hudebních kapel se na festivalu představí třeba Pavlína Jíšová a přátelé, Poutníci, ale také František Nedvěd & Tiebreak," řekla organizátorka akce. Koncertů bude letos celkem devět. Konat se budou každou středu od sedmi hodin večer až do sedmadvacátého srpna.

Dvaadvacátý ročník festivalu pro židovskou čtvrť letos ovládne Boskovice. Ten potrvá od desátého do třináctého července a nabídne program jak pro dospělé, tak i pro děti. „Festival se ponese ve stejném duchu, jako v minulých ročnících. Jeho program nabídne koncerty zahraničních i českých hudebníků, filmy, výstavy i divadelní představení a mnoho dalšího. Oproti loňsku o něco podraží permanentka, v její ceně ale nyní budou zahrnuté i filmy v kině Panorama, vstupy do evangelického kostela i Boskovický pohádkový hřebínek," řekla Petra Černá z pořádající organizace Unijazz.

I letos budou pořadatelé přenášet koncerty z jednotlivých scén přes internet. „K dispozici všem návštěvníkům bude opět zdarma wifi a budeme vydávat i festivalové noviny," doplnila Černá.

Na své si v Boskovicích přijdou i milovníci španělských rytmů. Od dvanáctého do šestnáctého srpna se mohou těšit na festival Ibérica.

sezona festivalů

Concentus Moraviae 3. 6. – 28. 6.

Olešnická kytka 7. 6.

Čarovné tóny Macochy 12. 6. – 15. 6.

Cave beat 21. 6. a 12. 7.

Muzika pro Karolínku 25. 6 – 27. 8.

Boskovice 2014 10. 7 – 13. 7.

Festival 3+1 1. 8. – 2. 8.

Ibérica 12. 8. – 16. 8.

Festiválek bez bojů a válek 16. 8.