Desetidílný seriál dýchánku přizval do Velkých Opatovic hvězdy jako jsou Yvonne Sanchéz, Brazilian Groove, Dan Bárta či Gulo Čar. Přesto nebylo lehké sehnat na kvalitní vystoupení peníze. „Zápasil jsem s tím pokaždé, nejsou bohužel peníze. Letos nám ještě k tomu nepřispěl ani Jihomoravský kraj. Dýchánek jsem chtěl dotáhnout aspoň do desítky. To se podařilo. Už mi ale chybí energie,“ zdůvodnil zánik dýchánku Petr Prosser.
Přispívat ze svého
Boj s větrnými mlýny vzdal také pořadatel tradičního Festiválku bez bojů a válek. Jeho dějiště se letos přesouvá ze Skalice do Boskovic. „Bývalému pořadateli už došly síly. V únoru jsme tedy začali sponzory shánět my a máme toho plné brýle. Festiválek jsme přitom přesunuli záměrně do Boskovic, abychom získali sponzory snáz. Sbíráme ale drobečky po tisícikoruně,“ popsal programový ředitel Festiválku Jenda Nádvorník.
Vystoupení kapel vyplňující hned dva dny si vyžádá velkou sumu peněz. Rozpočet na tuto akci se postupem času zdvojnásobil. „Snad vyděláme na občerstvení a vstupenkách a zaplatíme všechny náklady,“ doufá Nádvorník, který musel Festiválek zainvestovat i z vlastní kapsy. Řetěz koncertů zhlédnou diváci čtrnáctého a patnáctého srpna v areálu zámeckého parku. Hlavním tahounem by měla být kapela Čankišou.
Loni Boskovičtí navštívili první ročník soutěžní přehlídky kapel Boskovický kravál. Přestože byl koncerty nabitý den hojně navštěvovaný, pořadatelé horko těžko vydělali na náklady. „Protože je akce zaměřená na mladé lidi, museli jsme tomu přizpůsobit vstupné. To činilo padesát korun. Vysoké sumy mladí za jednorázovou akci nedají, přitom i ta spolkne dost peněz,“ řekl organizátor Ivo Legner. Podle něj si Kravál vyžádá zhruba šedesát tisíc korun. Kulturní zařízení akci letos zadotovaly třiceti tisíci. „Musíme ještě sehnat sponzory a celou akci finančně očesat,“ podotkl Legner s tím, že Kravál číslo dva by měl ovládnout sokolovnu na podzim.
Z lomu Arnoštov kovošrot
Blanenští si letos neužijí scénu pod širým nebem. V lomu Arnoštov, kde se koncerty konaly, je nyní kovošrot. „Areál patřil nám, takže dělat tam koncerty bylo výhodné. Nyní nemáme podobný prostor, takže pro tento rok žádné koncerty neplánujeme,“ sdělil Luboš Mělničák. Na vystoupení peprné partičky Tři sestry dorazilo do Arnoštova tisíc sedm set lidí. To byla ale světlá výjimka. „Na jednodenní festivaly zamířilo podstatně méně lidí a byli jsme tak v mínusu. Přitom pořádání takové akce může přijít i na několik set tisíc korun,“ řekl Mělničák.
Zárukou většího zisku peněz nejsou ani tak věhlasné události jako je festival pro židovskou čtvrť Boskovice. Ten má přitom už osmnáctiletou tradici. „Každý rok bojujeme o každou korunu a snažíme se, aby finanční svízel návštěvníci nepocítili,“ uvedl Čestmír Huňát z Unijazzu, který má festival pod palcem. Ani na čtyři dny nabité kulturou se nepodařilo najít hlavního sponzora. Z boskovické pokladny však peníze do Unijazzu míří.
Podnikatele neláká festival pro čtyři tisíce tolik jako megaakce pro dvacet tisíc účastníků. Loňskému ročníku navíc nepřálo počasí. „Špatné počasí se podepsalo na návštěvnosti a my jsme prodělali,“ mrzí Huňáta, který se snaží upravit termín akce tak, aby se nekryla s jiným festivalem. „V tomto roce jsme museli termín posunout kvůli Colours of Ostrava, který by stáhl spoustu návštěvníků,“ dodal Huňát.