Je pár minut po poledni a na to, že se v Senetářově něco děje upozorňuje jen pár zaparkovaných aut před kostelem svatého Josefa. Žádné davy lidí mířící na festival vidět nejsou. A možná o to pohodovější atmosféra panuje v areálu Muzea tradičního bydlení a perleťárství, kde se festival koná.

Zatím je tu jen pár desítek lidí. Hlavní stan, kde právě hraje slovenská romská kapela Rozmaring, je tak z poloviny prázdný. Přesto hudebníci hrají jako o život a posluchači jim jejich úsilí oplácí vydatným potleskem. Po chvilce jejich rychlé rytmy vylákaly i několik odvážlivců k tanci.

V prostoru vedle hlavního stanu stojí několik stánků s nejrůznějšími produkty, a to jak z Moravského, tak ze Slovenského krasu. „Tento festival je totiž součástí projektu spolupráce Místní akční skupiny Moravský kras a slovenského sdružení Kras. Hlavní náplní festivalu je představení filmu o Moravském krasu a o Slovenském krasu," vysvětluje předseda MAS Moravský kras Miloslav Novotný.

Film je podle něj zaměřený na historii, tradiční řemesla i přírodu obou krasových oblastí. Prohlédnout si ho mohou i účastníci dnešního festivalu. Promítají ho totiž ve stodole v areálu muzea.

Jednou z hrdinek nového filmu je i téměř devadesátiletá Marie Pytelová z Kotvrdovic. Ta se už od dětství zabývá síťováním. „Za války nebyla práce a nějak jsme se živit museli. Prodávali jsme tak například síťované rukavice, záclony a další věci," vzpomíná Pytelová.

Dnešní festival se jí moc líbí. „Poslouchala jsem hudbu romských muzikantů a úplně mě to vrátilo do mladých let," usmívá se žena.

To už se ale areál začíná trochu více zaplňovat návštěvníky. „Sice nám dnes moc nevyšlo počasí, teď po obědě ale začalo návštěvníků konečně přibývat," povídá Novotný.

V krátké pauze mezi vystoupeními se lidé z hlavního stanu přesouvají mezi stánky. V jednom z nich si pro návštěvníky pořadatelé připravili nejrůznější noviny, časopisy i knihy o Moravském i Slovenském krasu. „Všechno je to zadarmo," láká slečna ze stánku.

Koupit si tady návštěvníci mohou třeba i včelí produkty, domácí mýdla, koláče, ale i vína ze Slovenského krasu. Výrobky z keramiky zde prodává Vlastimila Nepevná. „Přijeli jsme z Rosic u Brna. Akce je to moc hezká, mají to tu dobře zorganizované," říká žena.

Dnešní akci si pochvaluje i jedna z návštěvnic festivalu. „Jsem přímo ze Senetářova a jsem členkou muzejního spolku, tak to by bylo, abych nepřišla. Hrozně se mi líbilo hned to první pěvecké vystoupení. Při něm mi běhal mráz po zádech," popisuje Růžena Sedláková.