Milovníci cestování si letos podle ředitele festivalu Milana Daňka z pořádajícího Sdružení Horizont přijdou opět na své. „Nabídneme reportáže ze všech sedmi kontinentů. Největší pozornost ale bude věnována Africe. Myslím, že velmi lákavé bude vyprávění a promítání fotografií Václava Šilhy. Ten přiblíží nádheru africké divočiny z národního parku Serengeti. K vidění budou i fotografie zachycující útok hrošího stáda na krokodýla,“ láká Daněk. Tato zajímavá podívaná začne v sobotu ve tři čtvrtě na osm ve velkém sále Dělnického domu.

Tradiční součástí festivalu jsou také soutěže. V pátek v osmnáct hodin startuje z malého sálu Dělnického domu šifrovací hra Megbolondul, v sobotu ze Starého Blanska v devět hodin Limonádový grena běh s pětikilovým soudkem na Hořice a chybět nebude také filmová soutěž Okem dobrodruha. „Ta začne v pátek v šestnáct hodin v sále blanenského kina. Přihlásilo se do ní sedmnáct filmů, které jsou velmi pestré. Představí nejen exotické země, ale i Moravský kras,“ prozradil ředitel festivalu. Lidé vyrazí i do terénu. „Stálicí festivalu je Rajbas pragulka, která v pátek a sobotu zavede nadšence do podzemí Moravského krasu. O tuto akci je ale vždy velký zájem, takže už jsou všechny skupiny plné,“ upřesnil Daněk.

Příznivci humoru a recese se stejně jako v minulých letech mohou těšit na soutěž NaFEST z cest necest. „V ní se hodnotí nejoriginálnější fotografický nebo filmový dokument, který zachycuje, jak se soutěžící na festival dostali,“ sdělil organizátor soutěže Vladimír Kučera. Nápady se to v soutěži každoročně hemží. „K vidění byla videa kutálení soutěžících v obří pneumatice či cesta kolem světa na festival ve vlastnoručně vyrobeném autě z papírových kartonů,“ prozradil a doplnil, že recesisté se mohou hlásit do dnešní půlnoci.

Součástí festivalu jsou i akce, které pořádá Sdružení Ulita. „Kromě hry Megbolondul jsme připravili v malém sále Dělnického domu v sobotu v deset hodin workshop o hře Geokešing a o dvě hodiny později workshop o zkušenostech cyklotrempa,“ uvedl David Pliska ze Sdružení Ulita.

Permanentka na celý festival přijde na tři sta korun. Důchodci a mládež do osmnácti let zaplatí polovinu.

PROGRAM:
11.ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství
RAJBAS * OUTDOOR * KOTLÍK


patronát nad akcí převzala starostka Města Blanska PhDr.Jaroslava Králová

BLANSKO, 19.-22.11.2009
… reportáže ze sedmi světadílů, zaostřeno na AFRIKU!!!
čtvrtek 19.listopadu:

* Kino Blansko, Hybešova 6
výstava: RADIM BEDÁN - PÍSEČNÉ FRAGMENTY, fotografie z prostředí kalifornské pouště
19:00 EDUARD INGRIŠ: NEZKROCENÁ AMAZONKA, unikátní historické filmové záznamy expedic, které autor „Niagáry“ podnikl v průběhu několika let. Cíl těchto dobrodružných výprav bylo splnění jeho chlapeckých snů: navštívit indiánské kmeny kolem Amazonky a poznávat jejich zvyky a způsob života.
Projekci uvede vzácný host, vdova po proslulém cestovateli, skladateli, fotografovi a filmaři NINA INGRIŠ
pátek 20.listopadu:
* Kino Blansko, Hybešova 6
16:00 OKEM DOBRODRUHA, tři hodiny toho nejlepšího ze soutěže neprofesionálních filmů: * NORSKO 2009 * EL CHORRO * ADIDAS SICK LINE 2008 * NOC S VŮNÍ BENZÍNU * AMAZONSKÝ TROJÚHELNÍK * WEST PAPUA KOMBAI TREK * SALZA ŘEKA UČITELKA * VÝSTUP NA AIGUILLE DU MIDI * KRAJINA ZA SEVERNYM VETROM * OKRY PROVANCE * BYL JEDNOU JEDEN HNOJOVÝ DŮM * PROČ? *
19:00 AFRIKA DVOU TVÁŘÍ
* SLZY KONGA, režie: Petr Kašpar, scénář:Lenka Klicperová, kamera Olga Šilhová, ČR 2009, 40 min Byznys s nerostným bohatstvím Konga roztáčí spirálu smrti, z níž není úniku. Výsledkem jsou statisíce znásilněných žen a dětí. Dokument z cesty dvou českých novinářek do zapadlých vesnic oblasti Bunyakiri, kterou ovládají Hutuové. Ti, kteří před 15 lety utopili v krvi sousední Rwandu…
* LENKA KLICPEROVÁ, šéfredaktorka Lidé a Země, OLGA ŠILHOVÁ, dokumentaristka: JAK SE ŽIJE SAMBURSKÝM ŽENÁM - 21.STOLETÍ VERSUS TRADICE
Samburové patří mezi nejvýraznější, nejbarevnější a nejtradičnější kmeny, které obývají východoafrickou Keňu. Postavení tamních žen se stále řídí staletými tradicemi, mezi něž patří i nechvalně proslulá obřízka. Jak své postavení vnímají samy Samburky? Co obnáší být ženou ve společnosti, která se stále ještě odmítá podřídit tlaku moderní doby? Má šanci na přežití vesnice, kde ženy vzaly osud do svých rukou? Těsně po návratu ze severní Keni, kde v rámci dalšího projektu občanského sdružení Femisphera novinářky dokumentovaly život samburských žen.

* Dělnický dům, Hybešova 1
17:00 otvírá festivalová Černohorská pivnice a Papubar - skvělé pivo a prostor pro volnou zábavu i zpívání při kytaře, bubnovaní…
malý sál S2
18:00 ŠIFROVAČKA: MEGBOLONDUL - logická, strategická, týmová, interaktivní, outdoorová, noční hra … cíl na Klubu ULITA s čajovnou, B. Němcové 2a, do 02:00 hod!!
více na www.megbolondul.ic.cz
20:00 TRAVERZOVO PROMÍTANÍ: Zahájí brněnské lezkyně na skalách Moravského krasu krátkou ukázkou fotek z kalendáře Suchý a Pustý - Žleby 2010 a promítnutím dokumentu o přípravě tohoto kalendáře (23 minut). Následuje dokument Pavla Kubíka PROČ? a Jana Štrajtová promítne fotky z lezeckého výletu na řecký ostrov Kalimnos. O zážitky z norského souostroví LOFOT se podělí další lezec Honza Vlasatý a když to některé diváky furt ještě bude bavit, tak pár tipů na skialpovačku v Rakousku přidá Michal Trawerza Voráč osobně.
* Moravský kras
19:00 a 22:00 RAJBAS PRAGULKA (Прoгулка) – zase do podzemí: Kdo se dříve přihlásí, ten jde - spíše leze, brodí, plazí…

sobota 21.listopadu:

* Staré Blansko, Komenského ul.
9:00 LIMONÁDOVÝ GRENA BĚH do vrchu se zátěží (5kg soudek limonády GRENA) na trati Blansko - Hořice (start intervalově od 9:30)

* Moravský kras
11:00 RAJBAS PRAGULKA (Прoгулка) – zase do podzemí: Kdo se dříve přihlásí, ten jde - spíše leze, brodí, plazí…

* Dělnický dům, Hybešova 1
výstava fotografií z AFRIKY autorů VÁCLAV ŠILHA a LENKA KLICPEROVÁ (Lidé a Země), SOKOTRY a JEMENU autorky SYLVY JANHUBOVÉ

malý sál S2 - WORSHOPY:
10:00 PETR MEDUNA: GEOKEŠING (geocaching), hra pro mozek, nohy a GPS na pomezí turistiky a sportu
12:00 JAN VLASÁK: ZKUŠENOSTI CYKLOTREMPA - jak a co balit, kde spát, jak vypadat nemajetně…

velký sál, od 13:00 hod. projekce a besedy moderuje JIRKA DRAŽIL
* ZDENĚK ŠPÍŠEK: SKANDINÁVIE - MÍSTA, KDE NEZAPADÁ SLUNCE, národní parky, rašeliniště, vodopády, fjordy…
* ZDENĚK MOTYČKA, RADEK HUSÁK: TAJEMSTVÍ XIBALBY
Na pobřeží mexického poloostrova Yucatán, opředeném legendami staré mayské civilizace, se v hluboké džungli nachází pozoruhodný svět vodních jeskyní. Čeští a slovenští speleopotápěči do těchto míst podnikli 8 výprav, při kterých objevili a zdokumentovali 27km nových prostor.
* Z Černé hory do ČERNÉ HORY, filmový dokument Jana Popelky „jak se dělá žízeň na pivo“
v hlavních rolích: Alena Žákovská, Zdeňka Komárková, Irena Antošová a Vilma Podmelová.
* LADISLAV TAJOVSKÝ: CHADAR, legendární zimní trek v Indii po zamrzlém Zanskaru
* KAREL WOLF: NA PLACHETNICI KOLEM ANTARKTIDY
Plavba historickým trojstěžníkem z Ohňové země podél břehů Antarktidy až do Jižní Afriky trvala 53 dní. Začala drsnou zkouškou (mořská nemoc) v Drakeově průlivu a pokračovala krajinou jako vystřiženou z obrazů Salvadora Dalího - na ledových krách se tísnily skupiny rypoušů sloních a statisícová hejna tučňáků. Divokost a krása vrcholila při návštěvě opuštěných rybářských stanic na subantarktickém ostrově Jižní Georgia.
* DALIBOR KUPKA: VANUATU Patrně nejzajímavějším prvkem místní kultury se stal tzv. high jump ci land diving, skoku na liáně z několika desítek metrů vysoké, z přírodních materiálů zhotovené věže. Nejen o tomto bude pojednávat sestřih filmových záběrů a výběr fotografií z této zajímavé destinace Pacifiku.
18:00 OKEM DOBRODRUHA - vyhlášení výsledků soutěže, předání cen, projekce oceněných snímků
19:15 VÁCLAV KOLÁŘ a MILOŠ ZAVADIL – biketrial “na vlastní voči”
Skočí někdo z diváků do výšky líp než Václav na kole? Skáče se o cenu sponzora JUREK S+R
19:45 * VÁCLAV ŠILHA: AFRIKA!!
SERENGETI -Království divočiny…Už samotný zvuk slova Serengeti vyvolává představu zvlněné savany, dramatických západů slunce a nekonečného otevřeného prostoru. Zejména je však synonymem pro divoká zvířata, která tuto část Afriky obývají. Obrovská stáda pakoňů, kteří z Tanzanie putují až do keňské rezervace Masai Mara, noční řev lvů nesoucí se buší, či dlouhé žirafí krky vznášející se nad travnatými pláněmi… Unikátní snímky a vyprávění fotografa, který se do této části Afriky opakovaně vrací, nejsou jen běžnými obrázky ze safari. Zachycují divočinu v celé její kráse i syrovosti, která ke každodennímu boji zvířat o přežití patří. Úspěšné lovecké pokusy lvů, gepardů, či krokodýlů, dramatické přechody stád přes přírodní překážky provázené hodováním supů, to jsou jen střípky koloběhu, ve kterém se zvířata obývající Serengeti rodí a umírají. V rámci svého vyprávění představí Václav Šilha i unikátní fotografie zachycující útok hrošího stáda na krokodýla, které v září tohoto roku převzal i světoznámý britský časopis BBC Wildlife Magazine.

21:00 - 02:00 C E S T O V A T E L S K Á T A N C O V A Č K A, hraje: TRNÍ

malý sál S2
14:00 co se nevešlo do páteční projekce soutěže OKEM DOBRODRUHA v kině ..
* GROSSGLOCKNER – ROK POTÉ * CZECH ADVENTURE RACE 2008 * EXPEDITION THROUGH THE TOWN * VELRYBÍ SAFARI * KRAKONOŠOVO LÁBÍČKO *
15:30 Chcete také pomáhat? Můžete..
TOMÁŠ BERÁNEK: USMĚVY NEPÁLU, o trekingu v Himálaji a činnosti Namasté Nepál

17:00 SCÉNA „PO UZÁVĚRCE“:
• VASCALINY V ARÁBII, režie:Vašek Lomič, scénář: Saša Ryvolová, kamera: Lomič, Ryvolová, ČR 2009, 18 min. SVĚTOVÁ PREMIÉRA!!
První díl seriálu "Příběhy slavného lovce Vascaliniho" na motivy populární kreslené grotesky. Neuvěřitelný příběh z tajemné islámské země. Země obnažených nožů a zahalených žen, dramatických skalních pevností a hliněných mrakodrapů. Slavný lovec Vascalini nemá na světě konkurenci! Vy neznáte Vascaliniho? Nikdy nezklame, vždycky zvítězí! Protentokrát se vydává na dobrodružnou cestu do překrásné Arábie. Do jeho lovecké výpravy však náhle zasáhne – LÁSKA! Poradí si neohrožený lovec i s ní?
• KOULENÍ KOLA Z LEDNICE DO BRNA 2009 – právě dokončený dokument ze závodu, kde nejlepší výkony tradičně dosahují „naše“ družstva. Takže uvidíme, jak si Zdenda, Robert a Honza (světově nejlepší muži v dresu Horizont Koula Novák a Žákajda, Iris a Zdenka (světově nedoceněné nejlepší holky v dresu Pivovaru Černá Hora) letos vedli na trati. Filmík uvede tradiční partner festivalu a organizátor tohoto super závodu CK Kudrna spolu s pozvánkou na další drsný závod: 24 HODIN NA BĚŽKÁCH
• SOKOTRA - ostrovní perla v Indickém oceánu - Dalibor Mahel a Marie Klementová
… neboli také africké Galapágy“. Odlehlý a exotický ostrov, kde byli ještě před pár desetiletími lidé (po milióny let) oddělení od světa stejně jako místní rostliny a zvířata. Důsledkem toho je i velké množství endemických druhů. V zelených horách pramení potoky a své šťavnaté pastviny tu mají nomádi z vnitrozemí, kteří stále žijí i v jeskyních. Místy to vypadá jako na obrázku z jiné geologické epochy - působivá krajina je porostlá bizarními stromy Dračí krve, okurkovníky, lahvovníky.
• NA PADÁCÍCH AFRIKOU OD ATLANTIKU K INDICKÉMU OCEÁNU, Vlasta Puczok (Brno) * Malá skupinka paraglidingových pilotů z Česka a Holandska se vypravila na vzdušný vandr 1000 km napříč Jižní Afrikou. Do vzduchu startují za pomocí 30 let starého auta, překonávají Kalahari i Dračí hory…

21:15 NaFEST … cestou necestou - prezentace zážitků z cest účastníků soutěže
23:00 - 02:00 R O C K O T É K A

neděle 22.listopadu:

* Kino Blansko, Hybešova 6
10:00 filmy a besedy s cestovateli a dobrodruhy uvádí Jirka Dražil
* SAŠA RYVOLOVÁ: AFRIKOU ZA VELKOU PĚTKOU, Národní parky Jižní Afriky, Namibie a Botswany, fascinující pouště a kaňony, domorodé vesnice, ale především zvířata v čele s celou "velkou pětkou", tj. lvem, levhartem, slonem, nosorožcem a buvolem
* RWENZORI- KOLÉBKA MRAKŮ, režie Jan Popelka, ČR 2009, 25 min
Měsíční nebo deštné hory … to jsou výstižné názvy pro pozoruhodné a obtížně dostupné pohoří na hranici Ugandy a Konga. Výprava Aleny Žákovské a Milana Daňka sem přijela dokumentovat unikátní rozmanitost přírody, poznatky o ústupu ledovců a s cílem vystoupit na nejvyšší vrchol v blízkosti rovníku.
*DAVID GLADIŠ: NEZNÁMÉ ŘEKY LAOSU „Spousta menších toků se nabízí k prozkoumávání. Vybral jsem si, co dle mapy skýtalo největší dobrodružství - horní tok řeky Nam Ou, 150 km tropickou přírodou v národním parku Phu Den Din v nejodlehlejším severním cípu Laosu. Zjistit dopředu informace o podobě řeky a jejím spádu je nemožné, neboť kromě domorodců tudy zřejmě ještě nikdo neplul. Na Google Earth je celé údolí zahalené mraky a mlhou, která se zde pravidelně každé ráno tvoří.“
12:00 Vyhlášení výsledků a to nejlepší ze soutěže "NA FEST … cestou necestou"
* EVA PALÁTOVÁ, TOMÁŠ PALEČEK: KARIJINI - SE ŠNORCHLEM DO POUŠTĚ, Západní Austrálie pohledem autorů úspěšné knihy ATA MUA - kolem světa za 800 dní
* NOVÝ ZÉLAND OČIMA KAJAKÁŘŮ, H2Omaniaks production team, ČR 2009, 28 min
* MAREK AUDY, RICHARD BOUDA: MUCHIMUK - TEPUI 2009, mezinárodní speleologická expedice na stolové hory Venezuely přinesla světový úspěch. V jeskyním systému ponorné řeky Cueva Brewer bylo zaměřeno víc jak 17 km chodeb.
* JINDŘICH NEBOJSA: TREK KOLEM KORDILLERA HUYAHUSH (Peru)
„Žádná procházka - během osmi dnů osm sedel, z toho 7 nad 4650 metrů, jen jednou za celý okruh se klesne pod 4000, ale snad nejkrásnějšího pohoří, které jsem kdy viděl.“
15:30 POSLEDNÍ PECKA NA ZÁVĚR: RADEK JAROŠ
Zdolat všech 14 osmitisícových hor světa se zatím nepodařilo žádnému českému horolezci. Letošní úspěšná expedice na Manaslu 8.163m je pro Radka devátým vrcholem, čímž předstihl dosud nejúspěšnějšího Josefa Rakoncaje.
BLANSKO, MORAVSKÝ KRAS 19.-22.11.2009
RAJBAS * OUTDOOR *KOTLÍK
11.ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství
www.festivalrajbas.cz