Hlavní scény festivalu byly tradičně od pátku do neděle v blanenském Dělnickém domě a v sále tamního kina. „V neděli toho míváme s pořadatelským týmem, jak se říká plné brejle. Ale pak to z nás většinou rychle spadne a už přemýšlíme, co bude v programu festivalu příští rok. Je to sice hodně náročný na organizaci, ale myslím si, že naše snažení má smysl," uvedl ředitel festivalu Milan Daněk.

Ten se při patnáctém ročníku poprvé postavil také na start sobotního Limonádového Grena běhu. Ten je jednou z doplňkových akcí festivalu. Běžci při něm musejí s pětilitrovým soudkem na zádech zdolat více než dvoukilometrové prudké stoupání ze Starého Blanska na Hořice. „Nevidím tady žádného sedmdesátníka, se kterým bych mohl bojovat. Nemám zrovna natrénováno," vtipkoval před startem Daněk.

Na rozbahněnou trať vyběhl premiérově se soudkem také blanenský biketrialista Václav Kolář. „Je to masakr. Už nemůžu," funěl letošní vicemistr světa v biketrialu po několika stech metrech. Nakonec doběhl do cíle ve velmi slušném čase.

V Dělnickém domě i v blanenském kině si mohli návštěvníci festivalu vybrat z velmi pestré nabídky besed. Pořadatelé vsadili na mediálně známé osobnosti. Do Blanska tak přijel například filmový publicista a polárník Petr Horký, legenda cestopisné literatury Vladimír Plešinger nebo věhlasný malíř divoké zvěře Jan Dungel. „Festival Rajbas nemá chybu. Jsem tady potřetí. Přehodil jsem si kvůli tomu službu v práci. Před cestovateli, co tady popisují své dobrodružné výpravy, smekám. Jsou to úžasné besedy. Těším se na přednášku fotografa speleologa Marka Audyho," hlásil v sobotu večer před jedním ze sálů Kamil Malík.

Podle něj je dobře, že se festival v Blansku uchytil a funguje i po patnácti letech. „Takovou akci můžou Blansku jinde závidět. Vždyť na festival jezdí lidé z celé republiky a program je opravdu perfektně připravený. Byl bych rád, kdyby se tady tahle akce udržela dál," dodal jednatřicetile­tý muž.

Publikum tradičně pobavila také přehlídka amatérských filmů NaFEST. V nich recesisté natočili svou cestu na festival. Jedním z účinkujících byl i Daniel Dvořák z Vilémovic. „Nenatočili jsme klasický film, ale nafotili asi patnáct set fotek, ze kterých jsme snímek poskládali. Pojmenovali jsme to z Vilémovic do Blanska po centimetrech. Příprava nám zabrala asi tři dny," smál se Dvořák, který se společně se svojí snoubenku ve snímku mihl také se snowboardem, kajakem a spacákem.