Například v amfiteátru letního kina, zámeckém skleníku, synagoze, Panském dvoře nebo v areálu zříceniny boskovického hradu. „Na festivalu jsme s dětmi byli už několikrát a letos se chystáme zas. Má skvělou atmosféru a moc jsme si ho vždy užili. Perfektní jsou divadelní představení na palouku pod letním kinem. Na ty se naše děti těší nejvíc,“ řekla Deníku Rovnost Jana Ondrová z Boskovic.

Náměstí Republiky v Blansku oživí zeleň a nové lavičky. Parkoviště bude praktičtější.
Náměstí Republiky oživí zeleň a nové lavičky, parkoviště bude praktičtější

Boskovice 2022, festival pro židovskou čtvrť

* 30. ročník, 7. – 10. července

Podle dramaturga Antonína Kocábka pořadatelé ze sdružení Unijazz na jubilejním ročníku připomenou bohatou historii festivalu. „Ponořili jsme se do archivů a o nějaké poklady se s našimi příznivci určitě podělíme před festivalem i na něm. A pozvali jsme hned několik interpretů, kteří byli v minulosti s boskovickým programem i činností Unijazzu jako jeho tvůrce, opakovaně spojeni,“ uvedl Kocábek.

Na prvním ročníku hrála známá kapela Tata Bojs, která se do Boskovic pravidelně vrací a nebude chybět ani tentokrát. Směs hudebních stylů bude na pódiích jako vždy velmi pestrá. Rock, pop, jazz, blues i experiment na několika scénách. „Své výročí oslaví na festivalu i tradiční česko-německá jazzová scéna, která zámecký skleník rozezní už podvacáté,“ dodal Kocábek.

Příznivci filmu se mohou těšit na profil režiséra a scénáristy Ivana Passera, který uvede filmový historik Pavel Taussig. Na festivalu dostane prostor také maďarská tvorba, studentské práce a řada českých dokumentů. Například Jan Werich: Když už člověk jednou je, Sny o toulavých kočkách nebo Tenkrát v Praze, který v Boskovicích osobně uvede režisér snímku Josef Císařovský.

Před publikem se představí více než desítka divadelních souborů včetně loutkářů. Ve spolupráci s Muzeem regionu Boskovicka připravují organizátoři výstavu malíře, grafika, kreslíře a pedagoga Vladimíra Kokolii. „Už neodmyslitelnou součástí festivalové nabídky jsou v posledních letech také exteriérové výtvarné instalace. Svou aktuální tvorbu vycházející ze street artu představí například slovenský výtvarník Erik Binder. Přímo na místě, bezprostředně před festivalem, vzniknou také práce deseti dalších výtvarníků. Vybraná témata doplní během festivalu přednášky, autorská čtení i poslechové pořady,“ informovali pořadatelé.

Záchrana židovské čtvrti

První festival na záchranu židovské čtvrti v Boskovicích se konal v roce 1993. Akce měla upozornit na existenci architektonického unikátu. Impuls tehdy vzešel od skupiny mladých lidí ze sdružení Prostor, kteří se obrátili s žádostí o spolupráci na sdružení Unijazz. Boskovice postupně opravily v židovské čtvrti rozvodné sítě, chodníky, osvětlení a fasády domů. Do prací radnice vložila desítky milionů korun, a připojili se k ní i majitelé kulturních památek v místě. Plus miliony z dotací. Festival tak pomohl změnit čtvrť k nepoznání. „Nyní už naštěstí likvidace památky nehrozí. Mnoho projektů, které pomohly obnovit židovskou čtvrť, se rozjelo podle mého i díky festivalu a aktivitám s ním spojeným," řekl před časem nyní čestný předseda Unijazzu Čestmír Huňát.

Sraz trabantů v Blansku.
Desítky trabantů zaplnily parkoviště v Blansku: podívejte, čím se majitelé pyšní

Na podzim roku 1990 bylo historické centrum Boskovic s náměstím, zámkem, rezidencí, bývalým klášterem, skleníkem, hradem a torzem židovského ghetta se synagogou prohlášeno za Městskou památkovou zónu. Rozkládá se zhruba na ploše čtyřiceti hektarů a žije v ní téměř sedm set lidí. Do programu na obnovu památek se město přihlásilo v roce 1995. Odhad nákladů na opravy památek bez dotací z tohoto programu je do současnosti zhruba 90 milionů korun.

Řemeslníci v minulosti opravili například synagogu, farní kostel svatého Jakuba nebo domy na Bílkově a Plačkově ulici v židovské čtvrti. „Třeba na synagogu a židovskou školu dostala Federace židovských obcí zhruba dvacet milionů korun z Integrovaného operačního programu. To je však jen část peněz, které jsou do oprav kulturních památek skutečně potřeba. Město Boskovice akci podpořilo dohodou o partnerství," sdělila někdejší boskovická místostarosta Jaromíra Vítková. Letos získali Boskovičtí díky dlouholeté péči o unikátní centrum titul Historické město roku 2021.