V sobotu odpoledne vyhrává na pódiu Kopjam. Publiku servíruje například vlastní skladbu Hotel Savoy nebo moderní koledu. „Mám žízeň, můžu poprosit o kofolu?" žádá v pauze mezi písničkami zpěvačka a houslistka Bára Křivinková. Ve chvilce se jí sejdou tři sklenice oblíbeného nápoje.

Za bicími kapely Kopjam sedí Jakub Hrbata. Jeden ze tří hlavních iniciátorů vzniku festivalu a člen organizačního týmu. „Festival vznikl původně jako akce pro kamarády. Teď je jednou z největších akcí v regionu. Chceme přiblížit současnou hudební scénu lidem v okolí za příznivou cenu. Paradoxně je ale více návštěvníků z větší dálky, místních sem tolik nechodí," říká hlavní dramaturg festivalu Hrbata.

To potvrzuje například skupina motorkářů z Prahy, kteří do Velkých Opatovic na strojích Suzuki Bandit přijeli už počtvrté. „Je to pro nás zároveň takový malý motosraz. Před lety jsme se o festivalu dozvěděli díky kamarádovi a nyní jezdíme každý rok. Moc se nám zde líbí, pivo je dobré, kapely vynikající, pořadatelé úžasní. Je zde výborná atmosféra, mnohem přátelštější ve srovnání s velkými festivaly," pochvaluje si jeden z party Drahoslav Dvořák.

Na pódium zatím vtrhla skupina Tygři a jejich Laura. S černými brýlemi na očích to pořádně roztočili. Roztančili i některé posluchače pod pódiem.

Muziku si užívá například Eva Kovaříková, která bydlí v Chocni, ale pochází z Velkých Opatovic. „Chodím sem od prvního ročníku, hlavně kvůli výborným kapelám a atmosféře. Letos jsem se nejvíc těšila na Annu K. Byla skvělá," hodnotí žena, pro kterou je festival zároveň setkáním s rodinou.

Mezi místními návštěvníky je i Hana Marková z Jevíčka. „Na festival chodíme každý rok. Je to zde fajn, super kapely, potkáme známé lidi. Letos jsme chtěli jít v pátek, hlavně na Annu K, ale kvůli dešti jsme přišli až v sobotu. To je taky hezký program," říká.

Stmívá se a návštěvníků pod pódiem přibývá. Reflektory nyní osvětlují legendárního kytaristu Radima Hladíka a další členy skupiny Blue Effect. „Usínám a chtěl bych se vrátit o nějakej ten rok zpátky, bejt zase malým klukem, kterej si rád hraje a který je s tebou." Slova ze známé písničky Slunečný hrob rozezpívají většinu posluchačů. Nad fotbalovým hřištěm, u kterého se festival koná, v tu chvíli dokonce zakrouží tři čápi.

Metal, rock, pop, jazz. FestFest není žánrově vyhraněný. „Chceme, aby si zde každý vybral něco. Dáváme prostor legendám i vycházejícím hvězdám. A také nám jde o to, rozvíjet dění ve městě, které leží na okraji regionu," říká další z organizátorek Anna Kaderková.

Hlavně v pátek bylo počasí vrtošivé a přes areál se dvakrát přehnal i pořádný liják. „Program to nijak nenarušilo, vystoupili všichni plánovaní účinkující. Vzhledem k počasí přišlo lidí dost, jsme spokojení," hodnotí Kaderková.

Jak to bude s dalšími ročníky festivalu, však zatím organizátoři říct nedokáží. „Je to organizačně i finančně náročné, tak uvidíme, jestli budeme mít ještě sílu v příštích letech pokračovat. Přece jen všechno dělají dobrovolníci, kteří mají vlastní zaměstnání i rodiny," dodává organizátorka.