„Doma jsme udělali avokádovou pomazánku. Rychlá, jednoduchá a hlavně chutná věc. Rozmačká se avokádo, přidá se sůl s pepřem a namaže na chleba. Uvařili jsme také fairtradovovou kávu a koupili banány. Přišli jsme podpořit dobrou věc,“ řekl Deníku například dvacetiletý student Štěpán Jirků z Blanska.

Do parku dorazil s přítelkyní Sarah. „Jaká je pro mě ideální snídaně? Mám ráda spíše slanou než sladkou variantu. A klasiku, třeba míchaná vajíčka,“ usmála se dívka.

Podle pořadatele akce Stanislava Komínka z organizace Fairtrade Česko a Slovensko dali lidé společnou snídaní najevo zájem o osudy pěstitelů. Na akci se na všem místech celkem sešlo více než šest a půl tisíce účastníků. Férová snídaně je největší akcí na podporu etického obchodu v České republice. Koná se už od roku 2011, a to vždy druhou květnovou sobotu při příležitosti Světového dne pro fair trade.

„Fairtrade je nejen certifikační systém, ale i globální hnutí propojující pěstitele a spotřebitele. Lidé na Férové snídani dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ své kávy nebo čokolády. Chtějí podpořit lepší péči o životní prostředí i důstojnější život pěstitelů,“ zmínil Komínek.

Blanenští posnídali férově, aby podpořili pěstitele. | Video: Deník/Jan Charvát

Pěstitelé v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky dostávají velmi málo zaplaceno, často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách. A kromě dlouhodobě nízkých výkupních cen a z toho plynoucí chudoby čelí také dopadům klimatické změny.

Certifikace Fairtrade má pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci a nabízí vyšší výkupní ceny, děti pěstitelů díky tomu mohou chodit do školy a vzdělávat se. Zapojení přináší pěstitelům i přístup ke školením, zvyšování efektivity pěstování a šetrnější přístup k životnímu prostředí.

Také fairtradové výrobky jsou v Česku stále dostupnější a zájem o ně stoupá. V roce 2021 se prodalo o téměř dvě třetiny více fairtradového kakaa oproti předchozímu roku.

„Nárůst zaznamenal i prodej fairtradové kávy. Při přepočtu na šálky kávy vypil každý obyvatel České republiky loni v průměru téměř patnáct espress připravených z férové suroviny. Fairtradový příplatek za zboží prodané, tedy peníze navíc, které pěstitelé vynakládají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na sedmatřicet milionů korun,“ dodal organizátor Komínek.