Unikátní modely v neděli vynesly i studentky ze Střední školy Strážnice. „Nedávno získaly prestižní ocenění, Národní cenu za studentský design. Porotu dívky oslnily právě s oděvní kolekcí Modrotisk,“ sdělila ředitelka blanenského muzea Pavlína Komínková.

Přehlídku zpestřilo vystoupení smíšeného pěveckého sboru Rastislav pod taktovkou Ondřeje Tajovského. Tleskalo mu zaplněné nádvoří. Závěr výstavy si nenechal ujít Jiří Danzinger s rodinou, který v Olešnici na Blanensku pokračuje v řemesle svých předků, právě výrobě modrotisku. V publiku seděl také Georg Salm, potomek šlechtického rodu, jenž je historicky úzce spjatý z Blanenskem, kde měl svá sídla v Blansku a Rájci-Jestřebí.

V Boskovicích kritizují poškozené trávníky. Firma se omlouvá a zjedná nápravu, zní z radnice. Na snímcích ulice Otakara Kubína.
V Boskovicích kritizují poškozené trávníky. Firma zjedná nápravu, zní z radnice

Modrotisk je tradiční technika potisku textilu, která se předávala v rodinách z generace na generaci. Modrá látka s bílými vzory. Dnes popravdě velká vzácnost. Aby ne, když na našem území fungují už jen dvě dílny. Ve Strážnici na Hodonínsku a v Olešnici na Blanensku. Tohle fortelné řemeslo bylo před několika lety zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Výstavní prostory doplnili Blanenští o exponáty z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a také z Moravského zemského muzea v Brně. Dobové kulisy umocňoval nábytek z depozitáře muzea a pestře zdobená keramika z nedalekých Olomučan. Příchozí si prohlédli také historické předměty z olešnické modrotiskové dílny rodiny Danzigerových, která funguje už od roku 1816. Rodina Jochových ze Strážnice se pak tomuto řemeslu věnuje od roku 1906. „Dílny si nekonkurují. Ve Strážnici úzce spolupracují s tamní střední školou a designéry od nás i ze Slovenska. V Olešnici pak sází na tradiční motivy,“ doplnila Komínková.