„Neměla jsem se psy vůbec žádné zkušenosti, takže jsem hledala na internetu nějaké tipy, jak je správně cvičit," objasňuje situaci. V září začala chodit na blanenské cvičiště a dostala se ke sportovní kynologii, která se zaměřuje především na chvíle strávené se psem. Skládají se v ní také zkoušky z poslušnosti, rozpoznávání pachů nebo obrany.

První zkoušky získala Abora hned v roce 2008. „Byl to výcvikový základ, na zkoušce se předváděly především základní povely," vzpomíná Hasová. U nich ale nezůstalo.

Do dnešního dne jich společně nasbíraly sedmnáct. „Nejjednodušší zkoušky zvládne každý pes, ale na ty pokročilejší už musí mít povahu a samozřejmě talent. Aboru to baví, občas mám pocit, že by je zvládla i beze mě," směje se Hasová. Díky svým úspěchům je sedmiletá fenka jedinou appenzellkou na světě s tolika zkouškami.

Abora si před nedávnem vysloužila další prvenství. Stala se jediným appenzellem, který složil nejvyšší mezinárodní zkoušku pro pracovní psy. Zkouška se skládá ze tří částí. Pes v ní musí sledovat cizí pachovou stopu, předvést základní i složitější povely, překonávat různé překážky, ale i bránit svého pána. „Bylo to občas vtipné. Abora musela překonat vysoké překážky či přinést aportovací činku, která pro ni byla veliká," vypráví pyšná majitelka.

Nyní obě čekají trochu jiné povinnosti. Pokud vše půjde dobře, na podzim plánují štěňátka. „Nikdy jsem o dalším psovi neuvažovala, ale pokud budeme mít fenku podobající se Aboře, možná si ji nechám," usmívá se chovatelka.

S ní by pak chtěla pokračovat ve výcviku trochu jiným směrem. „Ráda bych zkusila cvičit v jiném stylu, dělat jiné zkoušky. S Aborou jsem třeba nikdy nebyla na žádném mistrovství, protože se v její kategorii nepořádají. V jiných ale jsou, tak bych zkusila něco nového," plánuje.

MARIE JAHODOVÁ