Díky stálému zájmu ze stran prodejců i nakupujících potrvají téměř do Vánoc.

Každé druhé čtvrteční dopoledne se blanenským náměstím mezi hotelem Dukla a Komerční bankou táhnou dlouhé fronty. „Největší zástupy bývají u stánků s masem,“ popsal Lubomír Rek z blanenského kulturního střediska, které má pořádání trhů na starosti.

Ačkoliv plakát oznamuje konání trhů mezi devátou ranní a čtvrtou odpolední, někteří prodejci přijíždějí už v sedm. A v poledne balí. Zájem je tak velký, že už zkrátka nemají co prodávat.

Podle původních plánů měl být čtvrteční farmářský trh v Blansku letos poslední. Pokud to však počasí umožní, trhovci můžou stánky na náměstí Republiky rozložit každý druhý čtvrtek až do poloviny prosince. Kvůli velkému zájmu. Výjimkou bude jen sedmnáctý listopad, kdy je státní svátek. Trh proto organizátoři přesunou na další týden.

Není místo

V prosinci začne přetržka, která potrvá nejspíš do Velikonoc. Protože jsou trhy tak dobře přijímány, budou příští rok pokračovat. O zastřešeném zimním tržišti ale Blanenští neuvažují. „Nemáme na ně místo. Navíc o maso a uzeniny je sice zájem pořád, ale zelenina a další sezónní věci nebudou. Myslím, že lidé zimní pauzu pochopí,“ vysvětlil Jiří Kučera z blanenské radnice.

Aby město získalo na pořádání farmářských trhů grant od ministerstva životního prostředí, musí každý týden prodávat alespoň deset trhovců. „Většina prodejců jezdí pravidelně, vždy je jich víc než deset,“ uvedl Kučera. Čtvrteční zhruba dvě desítky prodejců jeho slova potvrzují.

Velký zájem mají lidé třeba o vejce. Prodejci vajec neměli ve čtvrtek před polednem už co prodávat. „Nabízeli plato vajíček za čtyřicet korun a jen se po tom zaprášilo,“ okomentoval Rek.

Do Blanska pravidelně jezdí i Vladislav Kluka z Luhačovic, který prodává med a propolisové přípravky. „Občas prodávám i svíčky z včelího vosku. Ale tady to lidé moc nekupují, protože na Blanensku je dost včelařů. Možná bude větší zájem, až budou lidi nachlazení,“ doufá Kluka.

Pojízdná prodejna

Na náměstí Republiky se pravidelně objevuje i modrá dodávka se slovenskou poznávací značkou. Pojízdnou prodejnu v ní má Dáša Bielová ze Žiliny. Prodává sýry i turecký med. „Na Slovensku farmářské trhy vůbec nejsou. Já jsem se o nich dozvěděla od českého kamaráda trhovce,“ popsala Bielová.

Zatímco farmářský trh v Blansku je letošní novinkou a lidé si jej pochvalují, Boskovičtí už druhou sezónu trhů v červenci zatím přerušili. „Nejdřív bylo dost prodejců, ale zájem z jejich strany postupně upadl. Dokonce ani nakupujících nebylo moc. Trhy jsme zrušili, možná je obnovíme na jaře,“ vysvětlila organizátorka Monika Procházková.

Boskovické trhy navíc často měnily místo konání. Tamní radnice proto uvažuje o vybudování nového tržiště. V blízkosti ulice 17. listopadu totiž stojí staré lesácké likusáky. Namísto nich chce město udělat parkoviště s tržnicí. „Boudy ale patří Lesům České republiky, takže dokud je nezbourají, my s tím nic nenaděláme,“ připustil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Farmářské trhy Procházková na podzim otevřela i v Letovicích na zámku, kde se konají vždy první neděli v měsíci. Letovičtí podle ní o trh stojí a prodá se téměř všechno zboží.