„Farmářské trhy odstartují v Blansku třetí sezonu. Podle mého se tato myšlenka slušně chytila," řekl Lubomír Rek z Kulturního střediska města Blanska, které trhy pořádá.

Stejně jako minulý rok se trhy konají jednou za čtrnáct dní vždy ve čtvrtek. Začínají v devět hodin ráno a končí ve čtyři odpoledne. „Žádné převratné změny nebo novinky nechystáme. Trhy už jsou dobře zajeté. Loni jsme lidem nově nabídli možnost občerstvení přímo na místě, kde si mohli sednout a pochutnat si na regionálních výrobcích. Zájem trhovců je a nakupujících také, takže není důvod do chodu farmářských trhů nějak zásadně zasahovat," myslí si Rek.

Trhy budou pravidelně otevřené až do Vánoc. Kouzlo farmářských trhů spočívá podle Jiřího Kučery z kanceláře tajemníka blanenské radnice v tom, že se specializují na regionální produkty. „Od prvopočátku jsme se snažili, aby na stáncích byly regionální produkty. Ne nějaké plastové tretky a oblečení, co je na asijských tržnicích. Aby zboží bylo prostě netuctové a člověk je nemohl koupit na každém rohu. To se zatím daří a také kvůli tomu podle mého lidé na trhy chodí," uvedl Kučera.

Vedení města vychází trhovcům vstříc také tím, že za stánky nemusejí platit. Symbolický obnos zaplatí jen v případě, že si od města pronajmou stánek. „Smyslem trhů není z prodejců vytřískat peníze, ale dát jim šanci prezentovat své vlastní výrobky a přitáhnout na trhy místní lidi. Nabídnout jim nové služby," dodal Kučera.

Na trzích neprodávají jen lidé z Blanenska, ale také ze vzdálenějších oblastí. „Do Blanska a také na další podobné trhy jezdíme pravidelně. Rádi se tam vracíme, protože se nám to vyplatí. Je to pro nás navíc dobrá reklama a kontakt s lidmi. Zboží nám jde na trzích dobře na odbyt," poznamenal jeden z majitelů hodonínské uzenářské firmy Jan Ševela.

V Boskovicích se pokusy o pořádání farmářských trhů v minulosti příliš neuchytily. Letos bude vše možná jinak. „Příští týden se na radě města bude o farmářských trzích jednat. Měly by se konat na Masarykově náměstí. V tuto chvíli k tomu nemohu víc říct. Ale v zájmu vedení města je přitáhnout na náměstí více lidí a právě trhy by mohly být jednou z možností," řekl tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Na zámku v Letovicích loni pořádali vždy první neděli v měsíci sběratelské burzy. Při nich pořadatelé dali prostor i farmářům. „Jenže z jejich strany byl zájem minimální. Přijelo jich jen pár. S uzeninami, vajíčky a pečivem. Přitom měli hned vše prodáno. Nechápu to. Každou burzu navštívilo zhruba tisíc lidí, takže zákazníků by měli dost. Letos budeme burzy pořádat zase. Farmáři mohou přijet. Je to jen na nich," řekl majitel letovického zámku Bohumil Vavříček s tím, že za stánek zaplatí trhovci sto padesát korun za den.