„Loni jsme začínali až v březnu. Ale protože trhovci měli zájem přijet dřív, tak jsme letos první trhy uspořádali už teď," řekl Lubomír Rek z Kulturního střediska města Blanska, který má provoz farmářských trhů ve městě na starosti.

Produkty regionálních výrobců si stejně jako loni koupí lidé také na farmářských trzích v Boskovicích. V Letovicích je chtějí po podzimní zkoušce také zkusit. Ve Křtinách začínají zámecké trhy. Naopak v Adamově a ve Velkých Opatovicích o něčem podobném neuvažují.

Blanenští se z větších měst v regionu pustili do pořádání pravidelných farmářských trhů jako první. A pojedou podle osvědčeného scénáře z loňska. Poplatek za půjčení městského stánku zůstává pro prodejce stejný. Sto korun bez daně. „Trhy budou na náměstí Republiky jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek. Uvidíme, jak to bude v květnu, kdy jsou státní svátky. Myslím, že se tato akce ve městě ujala. Zájem mají trhovci i kupující a není potřeba nic zásadního měnit. Snad jen v létě zkusíme prodloužit provozní dobu," dodal Rek.

Stánek s domácím cukrovím a zákusky rozbalila ve čtvrtek ráno na blanenském náměstí také Kateřina Miháliková z Rudice. Mladá žena se k cukrařině dostala po rekvalifikačním kurzu. Sází na rodinné recepty od babičky a maminky. „Děláme poctivé máslové cukroví. Od zákusků přes dorty až po vánoční a svatební cukroví. Máme jen provozovnu, prodejnu ne. Pomáhá mi maminka s tátou. Je těžké prorazit a najít si zákazníky. Zavedených cukrářů je moc. Proto jsou pro mě farmářské trhy perfektní. Jezdíme sem od října a máme docela úspěch," řekla cukrářka.

Trhy si ve čtvrtek pochvaloval i Jiří Hájek z Blanska. „Občas sem zajdu a koupím si hlavně maso a pečivo. Líbí se mi také, že se prodavač věnuje zákazníkovi. To v supermarketech není. Ke zboží vám nikdo nic neřekne a kolikrát ani nevíte, odkud je," dodal muž.

V Boskovicích pořádá farmářské trhy od loňska na Masarykově náměstí společnost Jung-Industry z Opavy. Firma zajistí stánky a prodejce. Služby Boskovice pak propagaci, dodávku elektřiny a prostory. Podle jednatele městské společnosti Milana Stryi mají trhy letos fungovat ve stejné podobě jako loni. „Budou ve čtvrtek jednou za čtyři týdny. Začneme ale zřejmě už v únoru, všechno však ještě musí schválit rada města," uvedl Strya s tím, že na trhy zaznamenali Boskovičtí vesměs pozitivní ohlasy.

V Letovicích zkusilo město pořádat loni farmářské trhy několikrát na Masarykově náměstí. Podle starosty Vladimíra Stejskala však počet stánkařů kolísal. „Na jaře chceme vybrat firmu, která nám udělá farmářské trhy takzvaně na klíč a bude se o ně starat," upřesnil Stejskal.

V Adamově a Velkých Opatovicích není o podobné trhy údajně zájem. „Myslím si, že Adamov nemá kupní sílu na to, aby u nás byly farmářské trhy pro trhovce zajímavé. Ani pro lidi. Ti nakupují v Brně nebo v nedalekém Blansku. Nikdo nás ohledně farmářských trhů nekontaktoval," řekl starosta Adamova Roman Pilát.

To na zámku ve Křtinách se budou v sobotu 8. února konat už druhé zámecké trhy. Pořádá je Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Ve stáncích budou potraviny regionálních výrobců. Maso, koření, pečivo nebo sýry. Ale také zahradnické potřeby a další výrobky. „Trhy budeme dělat jednou za dva měsíce. Chceme vyjít vstříc regionálním výrobcům. A také přiblížit náš podnik více lidem a komunikovat s nimi," řekla Šárka Veselá ze ŠLP Křtiny.