„Já jsem s farmářskými trhy na Masarykově náměstí nadmíru spokojená. Něco takového tady chybělo," řekla například šedesátiletá Věra z Boskovic, která si nepřála zveřejnit své jméno.Na trzích ji láká zejména široká nabídka zboží. Na náměstí totiž pravidelně otevírá přibližně dvacet stánků, v drtivé většině s regionálními produkty. Masem, sýry, zeleninou, pečivem, kořením a také řemeslnými výrobky. „Nakupuju tady pravidelně hlavně zeleninu. Jsem s ní spokojená. Líbí se mi, že to tady nesklouzlo na prodej oblečení a cetek. Podle mého trhy do centra města patří i historicky. Přesunout je někam na parkoviště je nesmysl," dodala žena.

Farmářské trhy se v Boskovicích konají jednou za měsíc. A kromě místních lákají prodejce i z odlehlejších částí republiky. S pečivem jezdí na boskovické náměstí pravidelně také pekař Radim Honč z Příboru. V rodinném podniku připravuje pečivo podle rodinných receptů z první republiky. „Zaměřujeme se na ručně kroucené tyčinky. Sypané například mákem, solí nebo kmínem. Ale děláme i sladké pečivo. V Boskovicích jsem už potřetí," upřesnil Honč.

Rodinné recepty

Pekař dodal, že v Příboru nemá vlastní prodejnu, a tak se zaměřil na farmářské trhy a jarmarky po celé Moravě. „Výhodou je tady kontakt se zákazníkem. Je to lepší, než když naše zboží leží někde v regálech. Takhle můžeme naše pečivo lépe prodat," řekl Honč.

Další trhy se na Masarykově náměstí v Boskovicích konají devatenáctého září. Podle Roberta Landkaše ze společnosti Jung-Industry z Opavy, která trhy pořádá, je jejich kapacita v Boskovicích zhruba pětatřicet prodejních stánků. „Zatím jsme spokojení. Zájem o trhy v Boskovicích je," řekl Landkaš. Trhovci platí pořadatelské firmě poplatek od dvou set do tří set korun.

S firmou, která se o farmářské trhy stará, spolupracují Služby Boskovice. „Dohodli jsme se na tom, že Boskovice zajistí propagaci, dodávku elektřiny a prostory. Firma zase doveze svoje stánky. Na každém farmářském trhu jich musí být minimálně čtrnáct. Zatím máme na trhy vesměs pozitivní ohlasy. Jak od trhovců, tak od nakupujících," poznamenal ředitel Služeb Boskovice Milan Strya.

V Blansku odstartovaly letos farmářské trhy už třetí sezonu. Konají se pravidelně jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek na náměstí Republiky.