Dlouhé fronty táhnoucí se každý sudý čtvrtek náměstím Republiky v Blansku svědčí o oblíbenosti farmářských trhů. Proto se budou konat až do poloviny prosince. Většinu nakupujících však tvoří jediná skupina. Lidé v důchodu. Ostatní si stěžují, že na ně ve stáncích odpoledne už nic pořádného nezbude.

Farmářské trhy jsou na blanenském náměstí Republiky každý druhý čtvrtek od devíti ráno do čtyř odpoledne. Doba vesměs kopíruje běžnou pracovní dobu zaměstnaných lidí. „Lepší by proto bylo trhy rovnou nazývat farmářskými pro důchodce. Normálně pracující člověk si nic koupit nemůže, protože odpoledne už nic nemají,“ postěžoval si muž, který se představil jako Vilda. Hodně lidí kvůli nevhodné době trhů tak ztrácí možnost koupit si čerstvé maso či zeleninu přímo od farmářů. A pozdě odpoledne tak musí vzít zavděk některým z blanenských obchodů.

O přesunu trhů na jiný den ale pořadatelé ani neuvažují. „Prodejcům je jedno, komu zboží prodávají. Je tam pořád plno, a když prodají všechno co nejdříve, jsou spokojení,“ komentoval situaci na náměstí Lubomír Rek z blanenského kulturního střediska, které trhy pořádá.

Podle Reka se opravdový zájem ukáže zhruba za dva týdny. „Příští trhy vycházejí na sedmnáctého listopadu, kdy je státní svátek. Proto je přesuneme na čtyřiadvacátého listopadu. A většina prodejců tu zůstane i den nato, tedy v pátek, na rozsvěcení vánočního stromu,“ doplnil Rek s tím, že například řezníci, kteří na čtvrtečních trzích běžně prodávají maso, budou v pátek nabízet zabíjačkové speciality.

Stálý přesun farmářských trhů na víkend by uvítali především zaměstnaní lidé. Třeba důchodci z okolí Blanska ale protestují. „V Blansku nebydlím a o víkendu sem nemám dobré spojení,“ poznamenala žena, která na trhy jezdí hlavně pro maso nebo pečivo. Také Helena Štrosová ze Šošůvky se do Blanska o víkendu nedostane. „U farmářů nakupuji pravidelně. Cestu většinou spojím s jiným vyřizováním, proto mi čtvrtek vyhovuje,“ uvedla Štrosová.

Ne každý důchodce však na trzích nakupuje. Například asi sedmdesátiletá žena, která minulý čtvrtek ráno kolem náměstí Republiky prošla s taškami s logem jednoho obchodního řetězce. „Chodím si na trhy akorát pro domácí jitrnice. Zbytek nakupuji v obchodě. Na trhu je totiž dost draho,“ vysvětlila.

Farmářské trhy budou v Blansku při dobrém počasí až do poloviny prosince. Pořadatelé očekávají, že s blížícími se Vánocemi přibude více prodejců s vánočním zbožím nebo rybářů. První prodával ryby už minulý čtvrtek. Kromě kaprů a pstruhů nabízel i líny, amury, štiky nebo tolstolobiky.

S účastí alespoň některých prodejců počítá blanenská radnice také na vítání svatého Martina, které je v Blansku tuto sobotu. „Na farmářském trhu nabízejí prodejci i rukodělné a řemeslné výrobky. Právě tyto obchodníky oslovíme i na svatomartinský jarmark,” uvedl Jiří Kučera z blanenské radnice.

Farmářské trhy našly své uplatnění také v Letovicích. Každou první sobotu v měsíci se konají společně s burzou starožitností na tamním zámku.