V Olešnici dalo několik desítek zemědělců najevo svoji nespokojenost s výkupní cenou mléka, která je podle nich naprosto likvidační. „Je to zoufalý krok, ale nemáme jinou možnost, jak k tomuto problému obrátit pozornost veřejnosti a politiků. Nechceme blokovat dopravu ani vylévat mléko. Je to poklidná akce, ale nemůžeme mlčet a tvářit se, že se nic neděje,“ řekl šéf Okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl.

Podle Vystavěla nemohou farmáři na Blanensku při současné výkupní ceně mléka, která se pohybuje do šesti korun padesáti haléřů za litr, dlouho hospodařit. Mnohým z nich hrozí krach. „Před začátkem protestní akce vyjela z mlékárny cisterna s italskou poznávací značkou. Co asi vezla? Mléko. A vsadím svoje boty, že ho mlékárna neprodává za šest padesát, co dostáváme my,“ glosoval na úvod akce před Mlékárnou Olešnice Vystavěl a dodal. „Výkupní cena mléka je dlouhodobě tak nízká, že zemědělcům nezaručuje vůbec nic. Ani přežití. S mlékárnami chceme jednat, ale musejí tento problém řešit. Pokud zkrachují farmáři, nebudou mít mlékárny mléko a skončí také,“ doplnil Vystavěl s tím, že v současné situaci by pro zemědělce byla přijatelná cena přibližně sedm korun padesát za litr mléka.

Mlékárny se naopak proti zvýšení výkupní ceny mléka brání zuby nehty. Mluví o začarovaném kruhu. Oponují tím, že je k zemi tlačí nadnárodní obchodní řetězce, kterým své výrobky prodávají. „Protesty a rozhořčení zemědělců naprosto chápu. Souhlasím, že by za mléko měli dostat víc. Jenže pokud my nemůžeme zvýšit cenu mléka při obchodování s nadnárodními řetězci, je nereálné farmářům přidat. Velkou roli v této kauze také hrají dotace pro zemědělce. Pokud nebudou srovnány na stejnou úroveň jako v ostatních zemích Evropské unie, tak nemají farmáři šanci na přežití,“ poznamenal zástupce majitele olešnické mlékárny Oldřich Gojiš. Ten dále řekl, že mlékárna bude do konce roku intenzivně jednat o nových cenách mléka, jak s obchodními řetězci, tak se zemědělci. „Pokud zkrachují farmáři, tak máme potíže i my. Bez mléka není mlékárna,“ uzavřel Gojiš.

Před Olešnickou mlékárnou protestoval i Zdeněk Kinc z Agra Ždánice. Tamní společnost dodává do Olešnice přibližně pět tisíc litrů mléka denně. „Letos máme na mléku ztrátu pět milionů korun. Podle mého je z pohledu mlékáren každý den, kdy od nás berou mléko za nízkou cenu, dobrý. Vydělávají. Nás se to však hodně dotýká. Krátíme mzdy, propouštíme lidi a firmy, která jsou na nás závislé mají menší tržby. Mlékárny by si měly uvědomit, že mohou potopit i sebe,“ dodal zootechnik z Agra Ždánice.

Na Blanensku se v současnosti chová přibližně pět až šest tisíc dojnic a do mlékáren se dodává přes sedmdesát tisíc litrů mléka denně. Ovšem farmáři musejí svoji výrobu kvůli nízkým výkupním cenám mléka razantně omezovat. „Jestli se něco rychle nezmění, skončí zanedlouho všechny krávy na jatkách,“ myslí si šéf Okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl.

Gojiš: O výkupních cenách mléka budeme jednat

Olešnice /ROZHOVOR/ – Skupinka tří mužů v oblecích si razí cestu mezi valníky a traktory protestujících zemědělců. Míří do budovy Mlékárny Olešnice na jednání představenstva. Mezi nimi je i zástupce majitele olešnické mlékárny Oldřich Gojiš. Do rozhovoru se mu příliš nechtělo, přesto před vstupní halou novinářům odpověděl na několik otázek.

Nespokojení farmáři z Blanenska zablokovali na dvě hodiny vjezd do Olešnické mlékárny. Jak to vnímáte?
Zemědělci mají potřebu vyjádřit svůj názor. Že si vybrali zrovna olešnickou mlékárnu je v podstatě jedno. Situace ohledně výkupních cen mléka je špatná v celém regionu i republice.

Je podle vás šest korun padesát za litr mléka, které dostávají farmáři na Blanensku, odpovídající částka?
To rozhodně ne. I těch požadovaných sedm korun padesát je málo. Měli by dostat víc. Už v minulosti tady byla cena mezi osmi a devíti korunami. Ale farmáři musí pochopit také naše postavení. Pokud mlékárny nemohou zvýšit cenu mléka při obchodování s nadnárodními řetězci, je pak nereálné zaplatit víc i zemědělcům. Druhou věcí je pak otázka dotací pro zemědělce. Pokud nebudou srovnány na stejnou úroveň jako je tomu v okolních zemích Evropské unie, nemají šanci dlouhodobě hospodařit. O to se však musí postarat naše vláda.

Co když se farmáři na Blanensku rozhodnou do Olešnice mléko nedodávat?
Na to je jednoduchá otázka. Krach. Nebude mléko. Nebude mlékárna.

Jak chcete tento začarovaný kruh rozseknout?
Do konce roku budeme o nových cenách mléka intenzivně jednat. Jak s obchodními řetězci tak se zemědělci. Ceny by se měly navýšit.

Poškodil protest zemědělců Olešnickou mlékárnu?
Myslím že ne. Dvouhodinová blokáda se nás moc nedotkla. Bylo to spíš takové symbolické. Rozhořčení zemědělců chápeme a chceme ten problém řešit. Situace v zemědělství je už dva roky katastrofální. Jestli to takhle půjde dál tak nebude žádný farmář produkovat mléko a postihne to i mlékárny.
Vystavěl: Po krachu farmářů půjdou ke dnu i mlékárny

Olešnice /ROZHOVOR/ – Na protestní akci zemědělců před Mlékárnou Olešnice měl hlavní slovo. Řídil průběh celého protestu, udílel rozkazy přijíždějícím farmářům, dával rozhovory novinářům. „Zoufalá situace nás nutí dělat zoufalé kroky,“ řekl k blokádě farmářů šéf Okresní agrární komory Kamil Vystavěl.

Proč si farmáři z Blanenska vybrali k protestní akci právě Mlékárnu Olešnice?
Máme to nejblíže a většina farmářů z Blanenska dodává mléko právě tam.

Před časem jste na polích mezi Bořitovem a Lysicemi vylévali mléko. Dnes „jen“ blokujete příjezdovou cestu do mlékárny …
Nejsme diletanti, abychom otravovali Olešnickým život a blokovali dopravu ve městě nebo něco podobného.

Důvod vašeho protestu je jasný. Nízká výkupní cena mléka. Ta se na Blanensku pohybuje do šesti korun padesáti za litr. Jaká je vaše představa o výkupní ceně?
Stojíme nohama na zemi a víme, že cena za litr mléka v žádném případě nepůjde raketově nahoru. V současné chvíli by pro nás byla vysvobozením cena okolo sedmi padesáti. Jenže ani za těchto podmínek se nedá dlouhodobě hospodařit. Byl by to jen takový mezikrok. Chceme srovnatelnou cenu, jakou mají ostatní země Evropské unie. A to je někde mezi sedmi padesáti a osmi korunami za litr kravského mléka. Chceme si o tu cenu říct.

Jenže mlékárny argumentují tím, že farmářům přidat nemohou. K zemi je tlačí obchodní podmínky nadnárodních řetězců …
To víme. Jenže ať mi nikdo netvrdí, že mléko, které od nás vykupuje, prodává dál za stejnou cenu. To je přece nesmysl. Mlékárny si musejí uvědomit, že pokud zkrachují zemědělci, půjdou ke dnu také. Od koho by pak braly mléko?

Ředitel Olešnické mlékárny, Václav Mirvald, se dnes na protestu farmářů neukázal. Proč?
To je otázka pro pana ředitele. Mě osobně to mrzí. Mohl říct svůj názor za mlékárnu. Před akcí jsme spolu jednali. Vím, že také mlékárna není v jednoduché situaci. Je pod tlakem obchodních řetězců. Ale vedení musí pochopit, že jsme prakticky na stejné lodi. Skončíme my zemědělci, skončí i oni.

Myslíte si, že se s Mlékárnou Olešnice dohodnete na vyšší výkupní ceně mléka? Zemědělci požadovaných sedmi padesáti za litr?
Doufám, že ano. Teď budeme s majiteli mlékárny jednat. Pokud ovšem chtějí od farmářů mléko, měli by platit.