Dost na mě všechno padá, nemám se o koho opřít a v dáli stojí pilíř, co se ztrácí v tichu noci. Slyším jen svůj hlas, všude ticho kolem mráz, v opojení smutku hodlám jiným štěstí krást. Básní do rytmu elektronické muziky boskovický raper Fadrc. Dvacetiletý mladík má za sebou jedno demo a fůru koncertů. Nyní slaví na Youtubu úspěch s klipem k písni Záchvat nostalgie. Od září jej zhlédlo téměř půl milionu diváků.

„Nepíšu texty o tom, jak jsem nejlepší, ale o tom, jak vidím realitu,“ říká Jaroslav Fadrný alias Fadrc. Rap jej uchvátil zhruba před čtyřmi lety. Zlomové pro něj bylo až natáčení videoklipu s boskovickým filmařem Bronislavem Šmaterou. Ten zaznamenal objektivem kamery kluka zachumlaného do mikiny, jak prochází městem a zamýšlí se nad nešťastnou láskou. „Záchvat nostalgie je o mém vztahu, který skončil špatně. Dal jsem tedy emoce na papír. Od září zhlédlo tento videoklip přes čtyři sta padesát tisíc lidí, což je docela úspěch. Někteří mi i píší, že se v tom našli, a o to mi jde,“ dodává MC.

Ten nyní dokončuje další klip. Tentokrát vymění téma lásky za svědomí. Premiérové promítání si užijí Fadrcovi příznivci 7. května v boskovické Modré věži. Tam uvidí tančit street dance crew, raper se chystá i koncertovat. „Zkoušíme teď rap ještě s bicími na živo,“ prohodí. Jeho projev umocňuje elektronická hudba, kterou pro něj skládají dva producenti. Při koncertech jej doprovází DJ.

První texty začal Fadrc psát v roce 2007. „Byli jsme tři kluci a chtěli se stát slavnými rapery. Bylo to dost naivní. Také první nahrávky byly nic moc,“ líčí začátky s tím, že jeho přátelé u rapu nevydrželi. On se začal zlepšovat až později. „Texty začaly mít větší váhu, což je důležité. V rapu si je totiž každý píše sám, nefunguje to stejně jako v popu. Snažím se sdělit to, co vidím kolem sebe, své názory a co by se mělo zlepšit,“ přibližuje raper.

Koncem května si fandové hip hopové muziky poslechnou Fadrcovo nové album, kde jim naservíruje šestnáct tracků. Pořídí jej přes internet nebo na koncertech. Tuto sobotu uvidí prorážejícího MC v přímém přenosu v blanenském Play klubu.