Na internetu vznikají stále nové sociální sítě. Nejvíce fanoušků však má Facebook. Mimo jiné jej i jako zdroj informací využívají také miliony Čechů, včetně těch z Blanenska. O dění v okolí svého bydliště se na něm však mnoho nového nedozvědí. Některá města oficiální stránky ani nemají, jiná na něm i několik měsíců žádnou zprávu nezveřejnila. Už v letošním roce by se však situace měla výrazně změnit.

Poslední příspěvek na facebookové stránce Blanska pochází ze čtvrtého července minulého roku. Slabou aktivitou blanenské radnice to však není. „My s ní nemáme nic společného. Oficiální stránky našeho města totiž neexistují. Jedná se o dílo člověka nebo skupiny lidí, jejichž jméno neznáme. Jsou to de facto stránky fanouškovské," vysvětlila Martina Hejčová z informační kanceláře Blanka.

Blanenští přesto oficiální stránky na Facebooku plánují. Na starosti je má právě informační kancelář. „Budeme je spravovat, ale zatím jsme se nedohodli, kdo je vytvoří. Rádi bychom je zprovoznili ještě letos, ale konkrétnější v současné chvíli být nedokážu," konstatovala Hejčová.

Tato zpráva udělala radost Janě z Blanska, která si nepřála zveřejnit své příjmení. „Na různých sociálních sítích trávím často i několik hodin denně. Především si tam povídám s přáteli, ale mnohdy se díky nim dozvím i zajímavé informace. Každopádně uvítám, když si budu moct mezi přátele přidat i své rodné město," podotkla dívka.

Boskovice mají na sociální síti sice stránku oficiální, ale také na ní už skoro dva měsíce nic nepřibylo. „Je pravda, že momentálně se o ni nikdo nestará. Důvod je prostý. Chystáme zbrusu nové stránky webové, což je složitá operace. Teprve poté se začneme zaobírat i Facebookem," řekl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Lidé, kteří navštěvují oceňované webové stránky Petrovic, se díky několika odkazům na Facebook dostanou. „Ale uvědomuji si, že to není ideální varianta. Do budoucna proto s nějakou lepší formou využití této populární sociální sítě počítáme. Mimo jiné kvůli spolupráci s takzvanými chytrými telefony, kterou velmi podporujeme," sdělil petrovický starosta Vladimír Paulík.

Nejlépe k Facebooku přistupují v Adamově. Mají na této sociální síti totiž stránku vlastní, ale i neoficiální fanouškovskou. „Spravuje ji Lukáš Malý a odvádí perfektní práci. Navíc v podstatě zadarmo. Navštěvuje ji daleko více lidí než naši. Uživatelé tam pravidelně diskutují o různých problémech, takže naplno plní svůj původní účel. My na Facebooku zveřejňujeme převážně různé formální zprávy z městského úřadu, které většinou kopírují sdělení z našeho webu," přiblížil přístup Adamovských jejich starosta Roman Pilát.

Regionální pracoviště různých institucí zatím o vlastních stránkách na Facebooku nepřemýšlejí. „My nabízíme volná pracovní místa na svém webu a facebooková stránka nazvaná Volná místa Blansko jde mimo nás. Funguje díky nějaké třetí osobě, se kterou nemáme nic společného. A ta pouze kopíruje informace od nás. Úřad práce České republiky má jen na jižní Moravě jednadvacet poboček a žádná z nich na sociálních sítích nefiguruje," uvedla ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková.

Podobně se k tomu staví také policisté. „Samozřejmě by to mohlo mít své výhody, třeba při hledání svědků nějaké události. Ale naše oddělení o takových věcech nerozhoduje, je to otázka na nadřízené policejní prezidium," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.