Zkonstruují vodní raketu a vystřelí ji. Také si vyzkouší pokusy s parabolickými zrcadly, lasery nebo plazmovou koulí. Přiblíží si i planety na obloze astronomickým dalekohledem.

Učitelům šlo o to, aby srozumitelným a přijatelným způsobem naučili žáky fyzice.

„Vymysleli tak bizarní pokusy, při kterých si žáci sestrojí třeba chemickou, lihovou či vodní raketu a vystřelí ji. Pokusy popsané v projektu budou moct navíc uskutečnit, protože uspěl u poroty nadace ČEZ a ta nám přidělila dotaci dvě stě tisíc korun. Z té všechno potřebné vybavení nakoupíme,“ přiblížila zástupkyně ředitelky pro teoretickou výuku Helena Marešová.

Podle ní se v projektu píše i o experimentech s plazmovou koulí, hologramy, parabolickými zrcadly, solárními panely či o sestrojování spektroskopu, který nabízí zajímavou podívanou.

Spektroskop dokáže rozložit světlo na jednotlivé barvy. „Žáci tak uvidí fialovou, modrou, zelenou či žlutou barvu. A budou zkoumat rozdíl mezi spektrem žárovky a spektrem zářivky. Dále zkonstruujeme levitron, což je magnet, který se dokáže vznášet v poli jiného magnetu,“ popsala fyzikářka Jana Vybíhalová s tím, že se magnet vznese do výšky několika centimetrů. Mladí také uvidí jiskření kolem kovové koule zvané Van der Graaffův generátor. „Ten dokážeme nabít velmi vysokým napětím,“ dodala kantorka.

Podmínkou účasti v soutěži bylo také natočení krátkého videoklipu, který měl přiblížit nějaké téma z fyziky. „Naši žáci natočili humorné minutové video, ve kterém se zabývají teplotou. Zaznamenali, jak se měří teplota v ústech, dále měřili teplotu čaje, teplotu v kogenerační jednotce či v řece,“ popsala Marešová, jak si žáci zpestřili na podzim vyučování. Pro klipy z nejrůznějších koutů České republiky pak lidé hlasovali na webu ČEZ. Letovičtí mezi hlasujícími zabodovali, skončili jako druzí nejlepší.