V hlasování veřejnosti skončila takzvaná Zádvorská lepa pátá. Dostala 22 294 hlasů. „Jedná se o jedinou z původně šestnácti lip vysazených při vzniku Československa ve Velkých Opatovicích. Už sto let tak připomíná vznik samostatného státu a ukončení první světové války,“ vylíčil příběh české finalistky její ambasador Dalibor Badal, který strom pro soutěž našel a přihlásil jej.

Prvenství v devátém ročník evropské ankety putuje do maďarské Budapešti. Vítězem se totiž stala Mandloň na Sněžném vrchu v Pešti. Ta roste už 135 let před tamním kostelem Panny Marie Sněžné. Na levém břehu maďarské metropole. „Místní tento strom považují za symbol věčné obnovy a vzdělání díky jeho sněhobílým květům. Návštěvníkům tohoto kouzelného místa s dominantním stromem se naskytne úchvatné panorama na celou Budapešť,“ uvedla koordinátorka ankety Strom roku České republiky Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Nominace na Strom roku 2019 začíná 21. března a končí 30. dubna. Odborná porota z návrhů veřejnosti vybere dvanáct stromů. Mezi nimi se pak v on-line hlasování na internetu rozhodne, který strom bude Českou republiku reprezentovat v evropském kole.