V Blansku tato možnost existuje asi čtrnáct dní. „Ačkoli v našem kraji se jedná o úplnou novinku, projekt vznikl už v roce 2007. Jednotlivá místa, kde se klíče dají používat, jsou rozprostřena po celém světě," uvedla Simona Musilová z blanenského odboru sociálních věcí.

O euroklíčích donedávna věděl jen málokdo. „Dosud se prostě projekt málo propagoval, ale v následujících měsících se budou informace mnohem více šířit mezi lidi," vysvětlila Musilová.

Euroklíč zajišťuje rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, jako jsou třeba výtahy nebo schodišťové plošiny, osazených jednotným eurozámkem. Systém zpřístupňuje zařízení těm, pro něž jsou skutečně určena a brání jejich zneužívání vandaly či narkomany.

Projekt se dostal například i do Letovic. „Snažíme se informace o euroklíčích šířit i dál. Předali jsme je třeba do Centra sociálních služeb města Letovice nebo diakonii Českobratrské církve evangelické Letovice. Obcím z pověřeného území jsme odeslali dopis se žádostí o zveřejnění letáku a stejně tak i předsedům osadních výborů místních částí města," řekla Věra Dvořáčková ze správního odboru letovické radnice.

V Letovicích už mají i první zájemce. „Zatím jsme vydali tři euroklíče a zaznamenáváme další dotazy týkající se míst, která jsou eurozámky osazena. U nás to je budova Českých drah a veřejný záchod na Masarykově náměstí," vyjmenovala Dvořáčková.

V Blansku se eurozámek nachází zatím pouze v obchodním domě Kaufland, ale podle Musilové je pravděpodobné, že do budoucna míst přibude. „Všechno záleží na zájmu lidí," dodala.