Projekt města a muzea počítá také s novou stálou expozicí přímo na zámku, která se má věnovat právě historické měřicí technice. Připomene osobnost Ericha Roučky, vynálezce spjatého s Blanskem, a výrobky tamního podniku Metra. „Blanenské muzeum jsme s dětmi navštívili. Moc se nám líbila část věnovaná pravěku. Mě zase láká historie hradů a nová expozice Obrazy Moravského Švýcarska. Tu jsem ještě neviděl. A jestli tam časem bude vystavená i měřicí technika, tak si ji určitě pojedeme prohlédnout. Pokud se podaří opravit nové prostory, které využije muzeum i návštěvníci, tak je to za mě super,“ řekl Deníku například Lukáš Malý z nedalekého Adamova.

Podle blanenského starosty Jiřího Crhy má zmíněný projekt navázat na postupnou obnovu blanenského podzámčí. Ta nyní aktuálně pokračuje rekonstrukcí budovy Zámek 3 za necelých dvaadvacet milionů. „Do tohoto opraveného objektu se letos v létě přesune administrativa muzea. Díky tomu se pak přímo na zámku ve druhém patře uvolní prostory, které bude možné stavebně upravit pro budoucí stálé expozice, i na to nyní připravovaný projekt pamatuje,” informoval Jiří Crha.

Poblíž vlakové stanice Babice nad Svitavou jsou dvě lávky přes řeku. Na snímku ta, která je kvůli havarijnímu stavu uzavřená.
Problém u trati v Babicích? Hazard kvůli chybějící lávce má skončit do půl roku

Muzeum Blanenska plánuje část nové stálé expozice na zámku věnovat také přiblížení jedné z významných osobností Blanska, Ericha Roučky. Zakladatele podniku Metra, významného badatele a vynálezce. „Málokdo například ví, že po dohodě s bratry Čapkovými jako vůbec první použil název "robot" pro technické zařízení nahrazující lidskou práci. Samotný závod Metra je nedílnou součástí historie průmyslové výroby v Blansku, ve své době byl jedním z nejvýznamnějších podniků, které vyráběly analogové měřicí přístroje,“ sdělila ředitelka krajského Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Dodala, že díky spolupráci s příznivci muzea a bývalými dlouholetými zaměstnanci Metry, kteří se sdružují ve společnosti SPRIMT, mají rozsáhlou sbírku měřicí techniky. „Jedná se o značnou část výrobního sortimentu podniku Metra. Různé měřicí přístroje. Od těch školních až po průmyslové. Ve sbírce máme i část dokumentů z pozůstalosti Ericha Roučky,“ uvedl pracovník muzea Milan Koudelka.

Město Blansko nyní s muzeum pracují na projektové dokumentaci a žádosti o dotaci.