Ještě dva týdny mají lidé v městské části Velkých Opatovic, v Bezděčí, čas na rozhodnutí, zda za jejich domy vyroste jedna až dvě větrné elektrárny. Nadšeni tím ale příliš nejsou.


„Větrné elektrárny mají stát na místě, které je ve směru, odkud do obce chodí deště. Máme obavy, že by to déšť zastavilo a obec by zůstala na suchu,“ uvedl jeden z místních Alois Dobeš. Podle něj jsou navíc vrtule na vysokých stožárech neestetické. „ Viděl by je každý, kdo k nám přijíždí,“ odůvodnil Dobeš, proč je proti stavbě obřích vrtulí za svou obcí.


Starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek míní, že názor obyvatel Bezděčí je pro stavbu elektráren rozhodující. „Lidé z Bezděčí mají ještě dva týdny na rozhodování. Pokud pak na radnici dostaneme jejich nesouhlasné stanovisko, ani město návrh investorů nepodpoří,“ sdělil Bělehrádek.

Bojí se i hluku

O obavách místních ví. „Obyvatelé Bezděčí se bojí i hluku a elektrárny by měly stát v blízkosti zdroje pitné vody, což by podle nich mohlo být rizikem pro její znečištění,“ dodal starosta.


Do dvou týdnů bude jasno, zda větrné elektrárny budou stát v blízkosti Rozseče nad Kunštátem. „Dostali jsme v poslední době nabídku až od pěti firem, které měly zájem elektrárny u obce postavit,“ přiblížil starosta Rozseče Miroslav Šikula. Podle něj mohou elektrárny pomoci obecnímu rozpočtu. „Přibližně bychom ročně mohli získat do obecní pokladny až sto padesát tisíc korun,“ podotkl. Definitivní slovo vyřknou zastupitelé příští týden. „I u nás se objevily nesouhlasy místních. Budeme jim proto ještě vše vysvětlovat,“ řekl.


Stavitele větrných elektráren lákají také kopce nad Letovicemi. Například u obcí Babolky a Chlum. „Přišli za námi zástupci dvou firem z Brna. Chtěli, abychom se na stavbě větrných elektráren finančně podíleli. Bude ale záležet na tom, zda by se nám podařilo na investici získat nějakou dotaci,“ uvedl místostarosta Letovic Vladimír Stejskal. Vše bude podle něj záviset také na majitelích pozemků, na nichž by zařízení vyrábějící elektřinu měla stát