„Od soboty do neděle dopoledne jsme vyjížděli k více než třiceti případům. Nejčastěji to byly spadené stromy, někde na silnice, jinde na alektrické vedení,“ přiblížil tiskový mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Nejhorší situace byla podle něj v Šebetově, kde spadlo na deset vrostlých stromů, ve Vanovicích se jednolo také o pád více stromů v délce asi dvaceti metrů. „ V neděli dopoledne spadl strom na vedení v Blansku v ulici Gellhornova, v Jedovnicích jsme zase odstraňovaly dva spadlé stromy u základní školy, z toho jeden také poškodil elektrické vedení,“ přiblížil Haid.

Přestože vichřice podle něj zasáhla úplně celé území okresu, nebylo na tom Blanensko na jihu Moravy nejhůře. „Mnohem více výjezdů jsme měli například v Brně a v okrese Brno-venkov,“ upřesnil.

Přestože řada stromů popadala i na silnice, podle vedoucího správy s údržby silnic Miloše Bažanta nebylo nutné žádnou z komunikací na Blanensku uzavřít. „Spadlé stromy se dařilo likvidovat průběžně,“ uvedl.

Vichřice v sobotu zkomplikovala také cestování na trati mezi Adamovem a Brnem. Lidé se museli smířit se zpožděními, rychlíky železničáři odkláněli přes Havlíčkův Brod. „V sobotu odpoledne spadly stromy na troleje, takže jsme museli uzavřít železniční trať mezi Adamovem a Brnem. Některé dálkové spoje jsme odkláněli přes Havlíčkův Brod,“ sdělil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala, podle kterého však byla trať v sobotu večer znovu průjezdná.

Několik set domácností zůstalo na Blanensku v sobotu také bez elektřiny. Nejhorší situace byla v Lipůvce a Lažanech. „Přehnala se tady v sobotu kolem dvanácté hodiny bouřka s větrem a od té doby nešla elektřina. Snažili jsme se dovolat na poruchy, ale nedařilo se nám to, protože poruch zřejmě bylo hodně. Lidé, co topí plynem, zůstali bez topení, jiní nemohli vařit. Dodávku elektřiny se podařilo obnovit kolem půlnoci,“ doplnil starosta Lažan Vlastimil Hemzal.

Podle tiskové mluvčí společnosti E.on Boženy Herodesové na Blanensku bylo vichřicí poškozeno na čtyřiadvacet trafostanic. „Postupně jsme se to snažili dát do pořádku,“ sdělila Herodesová.

Na výpadky proudu si stěžovali i lidé v Šošůvce. „Během celé soboty bylo výpadků hned několik, jeden byl kolem poledne, další pak večer kolem osmé a kolem desáté hodiny,“ sdělil starosta Šošůvky František Ostrovský.