V průvodu ovšem nesmí chybět ani klasické masopustní figury. Na ty se téma nevztahuje. „Máme tady medvěda, harmonikáře, řezníka a taky třeba čerta a Káču,“ vyjmenovává pořadatel. Dorazili poslední opozdilci. Průvod maškar se vydává na svou pouť obcí. Po cestě k první zastávce se pár účastníků ještě připojuje. Pestrobarevná skupina brzy zastavuje u žlutého domu. „Stárka z loňského roku předává funkci nové stárce a stárkovi,“ říká Josef Vylášek, který z události pravidelně točí videozáznam.

V Blanenské nemocnici začaly v lednu opravovat rehabilitační prostory. Termín ukončení prací je plánovaný na letošní léto.
Rehabilitaci vylepší za miliony. Chystají se nové vířivky i vany

Téměř padesát masek po krátkém občerstvení pokračuje dál s novým vedením. Trasa je pevně daná. Musí zazvonit u všech domů v obci. „Většina lidí otevře. Pomocníci s košíky sbírají po domech koblihy, vajíčka, uzeniny a další pochutiny. Ty se využijí na večerní hostinu,“ komentuje dění Bezděk. Nálada je veselá, místní se znají a mají se očividně rádi. Většina masek je originálních.

Největší pozornost na sebe poutá erotický salón na kolečkách a gumový člun s emigranty. Za závěsem těchovského špásmobilu končí nejeden muž. „Pár odpolední nám výroba zabrala,“ konstatuje Pavel Šenk při pohledu na umně vyzdobený vozík s červenými závěsy.

Nedaleko od něj pluje prostorem šedivé plavidlo. „Účastníme se od roku 2006, co jsme se přistěhovali. Letos jsme za ekonomické emigranty v člunu Explorer. Věci na tuto masku jsme sháněli zhruba měsíc. Na její vytvoření jsme pak potřebovali den,“ popisují manželé Kupčíkovi.

Méně náročně zato stejně aktuálně působí dvojice exekutorů. „Dřív jsme v průvodu chodívali. Pak jsme si dali několik let pauzu,“ říkají jednohlasně David Tušla a Kryštof Knecht.

Řezníkova šavle je již vrchovatě ozdobená špekem a klobásami. Neklamné znamení, že čas významně pokročil. I přes chladné počasí nemizí z barevných tváří účastníků úsměv. Těchovem zní smích a zpěv doprovázený harmonikou a kytarou. „Většinou domy obrážíme do půl šesté. Pak jdeme na chvíli domů a v sedm se sejdeme na ostatkové hostině,“ uzavírá rozpravu o tradiční události zasloužilý hasič Bezděk.

O budoucnost ostatků v Těchově strach nemá. „Lidi to mají rádi. V průvodu jsou hlavně mladí,“ pochvaluje si.

Oční protéza z 3D tiskárny
Oční protézy z tiskárny? Na míru a díky tisku rychleji