To s největší pravděpodobností dostanou navzdory protestům obyvatel obce. S elektrárnou totiž počítá územní plán.
Dělníci kopli do země už v polovině července. V té době však nedrželi v ruce majitelé firmy Papeno stavební povolení. „O dodatečné povolení zažádali minulý týden. Na Blanensku čas od času řešíme rodinné domky, garáže či ploty postavené bez povolení, s tak rozsáhlou stavbou započatou na černo jsem se ale ještě nesetkal,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu v Blansku Petr Rizner.
Pokud by podle něj nebyla stavba mezi Ráječkem a Rájcem–Jestřebí povolena, museli by tamní pozemky dát dělníci do původního stavu. Kdy o osudu fotovoltaické elektrárny odborníci rozhodnou, to Rizner netuší. „Rozhodující bude, jestli je stavba v souladu s územním plánem,“ dodal Rizner s tím, že Papenu hrozí pokuta až milion korun. Výše částky záleží na tom, jak daleko dělníci se stavbou jsou a na dalších okolnostech.
Podle starosty Ráječka s elektrárnou územní plán počítá. „Schvalovací proces začal už před rokem a půl. Od letošního července je elektrárná začleněna do územního plánu,“ sdělil Vít Rajtšlégr.Proč Papeno s výstavbou tak spěchá a kdy chce své plány dokončit? To jednatel společnosti Pavel Novák neprozradil. „Nemáme žádný termín. Nedokáži odhadnout, kdy se nám podaří elektrárnu dokončit. Záleží na počasí,“ tvrdí.
To, že začala firma Papeno stavět na černo, se jí nevymstí. Ani nejvyšší pokuta se totiž v tomto případě nedá nazvat trestem. „Fotovoltaická elektrárna v Ráječku by měla vydělat milion korun denně,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí z blanenské radnice Pavel Konečný. Podle něj bude muset Papeno zaplatit další pokutu za odstranění remízku, kde se zdržovala zvěř. Toto místo mělo být podle plánu v poli zachováno.
„Pokuta za remízek bude vyčíslena na několik desítek tisíc korun. Při stavbě elektrárny by ale měly být vysazeny další remízky. Dále jsme požadovali vybudovat cestičky pro zvěř a rozbít jednolitou plochu eletkrárny na menší tři,“ doplnil Konečný. Nepovolené zásahy do přírody nejsou jedinou potíží, která stavbu doprovází. Vodohospodáři mají obavy z vody valící se při deštích ze svahu dolů. „Může tam dojít ke změnám odtokových poměrů, což znamená, že se hlína vyplaví na silnici. Voda by stékala dolů a způsobovala lokální záplavy, například mezi hřbitovem a benzínkou,“ míní Konečný.
Už nyní si Ráječkovští stěžují na to, že k nim při deštích proudí voda ve vyjetých kolejích od strojů. „Stéká do dědiny i ke mně na pozemek,“ řekl jeden z obyvatel obce Bohuslav Růžička. Ten brzy přijde také o hezký výhled z okna. Přírodu s vesničkou Kozárov na obzoru nahradí solární panely. „Mrzí mě i to, že zmizí zelená plocha, která vyrobí za půl roku obrovské kvantum kyslíku. Solární panely ale nelikvidují nečistoty, které se k Ráječku šíří ze Šamotky, stejně tak škodliviny z výfuků aut. Toto všechno dokázala eliminovat příroda,“ dodal Růžička. Ten proti solárním elektrárnám nebrojí. Panely ale podle něj patří na střechy domů, ne do přírody.Proti stavbě elektrárny jsou i další lidé z Ráječka. Založili občanské sdružení.