Do ledu vytesá obdélníkové okno a šup do vody, kde si čtvrthodinku plave. „Otužování je výborná věc a moc mi pomáhá po zdravotní stránce. Po koupání v ledové vodě se cítím skvěle,“ poznamenal s úsměvem otužilec.

Podle jeho slov se dá s otužováním začít v každém věku. On je toho zářným příkladem. Otužovat se začal ve třiatřiceti letech. Zároveň propadl i atletice. Přespolním běhům a dráze. „V roce 1975 mě k otužování zlákal známý atlet na okrese Jirka Volák. Na podzim a v zimě jsme vždycky před prací plavali v Punkvě nebo v náhonu na Klamovce. Docela mě to chytlo. Já měl po vojně velké problémy se záněty čelních dutin. Byl jsem na několika punkcích. Díky otužování jsem se těchto potíží zbavil,“ poznamenal Dzuba.

Až do roku 1980 byl členem otužileckého oddílu Lokomotiva Brno. Opakovaně se zúčastňoval tradičních otužileckých akcí na řece Svratce, Punkvě, na Blanenské přehradě a také ve Vavřinci. Pak dal přednost atletice.

K otužování se vrátil v roce 2006. Od loňského října do konce roku už zvládl osm otužileckých podniků. „Teď je prakticky každou sobotu nějaký závod nebo akce. Na nový rok jsem plaval ve Svratce u brněnské ZOO. V neděli se chystám do Bratislavy. Poplavu kilometr v Dunaji. Už tam pojedu potřetí a moc se těším. Třináctého února mě zase čeká plavání ve Váhu pod hradem Strečno. To je moc krásná trať,“ poznamenal Dzuba a dodal, že se snaží otužovat nejen koupelí v ledové vodě. Často chodí v zimě nalehko, hrabe sníh v krátkém rukávu. „Říká se, že otužování posiluje organismus. Mně pomáhá, ale než se do toho člověk pustí, měl by se poradit s nějakým zkušeným otužilcem a také nepodcenit konzultaci s lékařem,“ uzavřel Dzuba.