S novými barvami prý zápach zmizí
Pach je cítit nejvíce v ulici Plotní. Tvrdí jeden z jejích obyvatel. „Tato ulice se táhne asi deset metrů od lakovny. Venku tam často cítíme těžký nasládlý zápach. Ten se dostává také do centra města, záleží, jak fouká vítr,“ popsal muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce je však zná.
Podezření lidí padlo na Eden Europe. Odtud totiž vycházel kouř. Upozornili tedy odbor ochrany přírody na radnici a doufali, že se vše zlepší. Na konci září ale zaznamenali další vypouštění hustého dýmu. „Ve dnech dvacátého až dvaadvacátého se každý den opakuje vypouštění nyní již velkého modrého oblaku smradu z Edenu,“ upozornila v diskusi na internetových stránkách města Edita.
O pár dní později dokonce přistál na stole pracovníků odboru ochrany přírody videozáznam s hustým oblakem dýmu, který vycházel z haly Edenu i později. „Video nahráli lidé žijící blízko. A je alarmující. Vedení firmy nám sice napsalo dopis s tím, že se chystá od příštího roku používat jiný typ barvy, po obdržení záznamu jsme však opětovně vyzvali Českou inspekci životního prostředí, aby to řešila. I přestože zápach není škodlivý, “ vyjádřil se vedoucí odboru ochrany přírody Pavel Ševčík. Podle něj stojí v Adamově tři práškové lakovny. Podobný zápach jako ten, který vychází z Edenu, tam lidé nezaznamenali.
Případem se inspektoři životního prostředí začali opravdu zabývat. „Sedmadvacátého září provedl v Edenu dodavatel vzduchotechniky údržbu potrubí. Při testovacím nahřátí vypalovací pece se zbylá voda v potrubí začala vypařovat. To může trvat půl hodiny až hodinu,“ objasnil příčinu kouře inspektor Pavel Nechvátal. Podle něj se toho dne v práškové lakovně nevyrábělo.
To tvrdí také ředitel společnosti Eden Europe Zbyněk Husák. Den před svátkem svatého Václava unikala z haly odpařující se voda. Výroba ten den nejela. „Hysterie kolem této záležitosti propukla zbytečně. Potřebovali jsme udělat údržbu zařízení, tak jsme je vypláchli vodou. Oblak kouře, který lidé zaznamenali, byla voda, která v potrubí zůstala a odpařila se,“ vysvětlil Husák. Podle něj pracovníci lakovny dělali údržbu i kvůli tomu, že se chystají přejít na jiný typ barvy. Ta by zápach vydávat neměla. „V současnosti používáme pryskyřici, která při vypalování zapáchá. Tu nahradí v příštím roce pryskyřice vyrobená jinou technologií. Protože jsme nuceni splnit smlouvy, musíme letos ještě spotřebovat staré zásoby. Jinak bychom měli milionové škody,“ dodal Husák.
Podle inspektora Nechvátala dochází v lakovnách k měření emisí jednou za pět let. První měření bylo v Edenu provedeno v roce 2008 při uvedení linky do zkušebního provozu. Tehdy byly splněny všechny limity. „Každá lakovna je cítit. Škodlivé to není,“ podotkl Nechvátal.